^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Edukacyjny wyjazd

21 listopada br , 60 osób z trzech gmin:Janów, Mstów, Olsztyn wzięło udział w seminarium wyjazdowym zorganizowanym przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. W ramach wyjazdu odbyły się wizyty studyjne w interesujących i jednocześnie bardzo atrakcyjnych miejscach naszego regionu, związanych z dziedzictwem kulturowym, pielęgnacją zieleni, edukacją, rekreacją itp.

 

Pierwszym miejscem, które uczestnicy zwiedzili było muzeum państwa Marii i Tadeusza Żyłów w Jankowicach z imponującą kolekcją maszyn i narzędzi rolniczych, przedmiotów gospodarstwa domowego, trofeów myśliwskich oraz broni historycznej,następnie autokarem grupa udała się do szkółki i ogrodów „Kapias” w Goczałkowicach. W dwuczęściowym arboretum i gospodarstwie szkółkarskim założonym w Goczałkowicach-Zdroju w 1979 roku przez Bronisława Kapiasa wycieczkowicze podziwiali jesienne dekoracje, kąciki tematyczne – japoński, śródziemnomorski, angielski, zimowy, wiosenny, kącik ciszy otoczony szumiącymi miscantha gigantea, baśniowe place zabaw, kąciki zakochanych, wzgórza widokowe pokryte wrzosami, dawną zagrodę wiejską, a nawet tunel z pierścieni używanych w kopalniach.

 

Oprócz dostępnych do zwiedzania ogrodów – starego i nowego na 4 hektarach, była możliwość obejrzenia szkółki drzew na 25 hektarach, zrobienia przedświątecznych zakupów w sklepie detalicznym, a także napicia się gorącej kawy czy herbaty w restauracji-kawiarni. Wszyscy zapoznali się z ofertą kalendarza imprez organizowanych corocznie w ogrodach „Kapias”.Ostatnim punktem wyjazdu była degustacja regionalnych specjałów, poznanie historii i zwiedzanie miasta Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Mamy nadzieję, że udział w seminarium wyjazdowym będzie w jakimś stopniu pomocny i inspirujący przy projektowaniu ogrodów oraz próbach ocalenia dziedzictwa kulturowego Jury Krakowsko-Czestochowskiej .

 

DSCF0539

 

 

DSCF0537

 

 

DSCF0531

 

 

DSCF0529

 

 

DSCF0528

 

DSCF0497

 

 

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com