^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Jesienne skarby w ogrodach

Jesienią ogród może być pełen kolorowych ,,skarbów"oprócz kwiatów, zapewniają je krzewy o kolorowych owocach i liściach. Jest wiele roślin, których pora kwitnienia przypada na tę porę roku. Musimy się pogodzić z tym, że wiele sezonowych roślin zginie. Godnym polecenia do jesiennego ogrodu są:

hortensja1

Hortensja bukietowa (wiechowata) tworzy wysokie krzewy dorastające do 2,5 m, ale spotyka się także pojedyncze okazy dorastające do 4 m. Kwiaty mają przede wszystkim kolor kremowobiały (w czasie przekwitania są różowoczerwone) i zebrane są w duże stożkowate kwiatostany. Ostatnio wyhodowano odmiany o kwiatach częściowo lekko zaróżowionych.

krokusy jesienne

Zimowity przypominają jesienne krokusy i wyglądają bardzo urokliwie, możemy je uprawiać w gruncie lub w doniczkach.

nagietki

Nagietek  tzw. zwiastun deszczu to znana roślina, która ma wiele nieznanych leczniczych właściwości a także jak ktoś nie wie, jaka dziś będzie pogoda? Przyjrzyj się nagietkom. Jeśli ich kwiaty nie otworzą się do ósmej rano, weź z domu parasol! Babcie mawiały, że jak kwiat nagietka się zamyka, to za chwilę zacznie padać i faktycznie tak jest.

Koloru rabatom dodadzą też astry – marcinki, mają one wiele odmian o zróżnicowanej barwie kwiatów a także wielkości roślin.

miechunka

Miechunka to pomarańczowe lampiony, najpiękniej miechunka wygląda kiedy owocuje. Kwiaty zabarwiają się na czerwono-pomarańczowy kolor. Jej owoców nie widać, bo otacza je wspaniały kwiat, który silnie rozdyma się w trakcie owocowania.

smagliczki

Smagliczka nadmorska nadaje się do uprawy zarówno w gruncie, jak i w skrzynkach czy donicach, tworzy poduszki obsypane drobnymi kwiatuszkami. Najwięcej kwiatków mają smagliczki rosnące w słońcu, pachnie tak delikatnie, że zapach jest wyczuwalny, gdy kwiatów jest dużo.

rozchodnik

Rozchodnik - niskie gatunki, jak rozchodnik ostry, sprawdzają się doskonale w ogródkach skalnych, wysokie zaś, jak rozchodnik okazały i karpacki, w ozdobnych na sadzeniach rabatowych.

aksamitki1

Aksamitki to przyjaciółki ogrodu, piękne jednoroczne kwiaty, które ozdobią każdy ogród, często mówimy turki, śmierdziuszki, żaczki czy bździuszki, a także niekiedy byczki, studentki i kopciuszki. W Ameryce Południowej uchodzą za kwiaty święte są popularne podczas Święta Zmarłych, jak u nas chryzantemy.

Kapusty ozdobne w kompozycjach

Ciekawostką są ozdobne kapusty, wyglądają dekoracyjnie i przez długi czas zdobią rabaty, występują w odcieniach od czerwonej po fioletową i w jesiennym ogrodzie tworzą rozłożyste rozety .

winobluszcze

Winobluszcze są pnączem wartym polecenia, choć ostatnio trochę zapomnianym, są bardzo łatwe w uprawie a jesienią ich liście pięknie się przebarwiają na purpurowo.

chryzantemy

Chryzantemy występują w wielu odmianach i kolorach nie powinno ich zabraknąć w jesiennym ogrodzie.

miskant 2

trawa miskant

Trawy - najniższe trawy ozdobne dorastają do zaledwie 15 cm, wysokość tych najwyższych przekracza 3 m. Od siły wzrostu trawy zależy m.in. potencjalne zastosowanie w aranżacji ogrodu.

ognik żółty

ognik pomarańczowyognik

Krzewy ogniki są o niewielkich wymaganiach, które ozdobią ogród kolorowymi żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi owocami

pięknotka

Pięknotka to krzew o bardzo oryginalnych owocach, które długo się utrzymują na gałązkach.

irga dammera

Irgi - krzewy ozdobne najbardziej efektowne są jesienią i zimą, prezentując się w te pory roku najbardziej majestatycznie. Irgi, kiedy kończy się gorące lato, zabarwiają swe liście we wszystkie kolory tęczy.
berberys

Berberys Thunberga jest bardzo odporny na mróz i nie ma specjalnych wymagań co do gleby – rośnie prawie w każdych warunkach. Jest mało wrażliwy na zasolenie gleby, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Zachęcamy do sadzenia kwiatów i krzewów o tej porze roku, ponieważ są tańsze niż na wiosnę. Pamiętajmy, że jesienią sadzimy kwiaty stanowiące ozdobę kwiatowych rabat, ale też i wiele roślin, które zakwitną najbliższej wiosny.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com