17 września br. w jednodniowym wyjeździe szkoleniowo-informacyjnym na XXIII Krajowe Dni Ziemniaka w Kościerzynie k/ Sieradza uczestniczyły 42 osoby. Wyjazd studyjny nt. "Ziemniak - integrowana uprawa, jakość i spożycie, promowanie innowacji w rolnictwie i produkcji żywności ", zorganizowany został dla rolników oraz doradców.
Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym celem tej operacji jest prezentacja postępu biologicznego, technologicznego i ekonomiczno-organizacyjnego w uprawie, obrocie i przetwórstwie ziemniaków, wspieranie procesów unowocześniania branży, promocja krajowych odmian ziemniaka, ułatwianie kontaktów między uczestnikami rynku oraz integracja jednostek tego sektora agrobiznesu. W wyniku operacji nastąpił: wzrost świadomości rolników w zakresie doboru odmian ziemniaka oraz zwiększenie powierzchni uprawy ziemniaków w powiecie częstochowskim. Bogaty program szkoleń, pokazów i konkursów sprawił, że do kościerzyńskiego oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach ściągnęło liczne grono wystawców oraz lokalnych stowarzyszeń. Uroczystość miała charakter szkoleniowo-targowo-wystawowy. Częstochowscy rolnicy i doradcy z zainteresowaniem uczestniczyli w bloku szkoleniowym pt. „Ziemniak-integrowana uprawa, jakość i spożycie, promowanie innowacji w rolnictwie i produkcji żywności ", korzystali ze spotkań ze specjalistami z Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie i Stowarzyszenia Polski Ziemniak z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie. Na stoisku IHAR-PIB ZNiOZ w Boninie omawiano objawy chorób i uszkodzeń ziemniaków, była też diagnostyka i konsultacje na temat integrowanych metod zwalczania agrofagów ziemniaka. W pierwszym dniu targów odbyły się seminaria szkoleniowo-dyskusyjne, których tematyka cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Na seminariach szkoleniowych wykładowcy i uczestnicy skupili się głównie na wykładach m.in. o ochronie ziemniaka przed szkodnikami i jego chorobach, była to także okazja do pogłębienia wiedzy o technologii uprawy ziemniaków. Prelegenci sygnalizowali jak istotna jest w obecnej produkcji ziemniaka skuteczna ochrona bulw - tylko produkt wysokiej jakości, tj. bez żerów w miąższu, znamion chorobowych i gładkiej skórce, ma szanse na uzyskanie wysokiej ceny na rynku i możliwość zbytu. Za uszkodzenia powstałe na bulwach w dużej mierze odpowiadają szkodniki glebowe, m.in. drutowce i pędraki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska firm promujących i poletka demonstracyjne z licznymi odmianami ziemniaka .Tegoroczne targi zgromadziły 140 wystawców, w tym 45 firm specjalizujących się w produkcji ziemniaków i wszystkie działające na rynku krajowym firmy hodowlano-nasienne. Oprócz stoiskowej sprzedaży kwalifikowanych sadzeniaków różnych odmian zorganizowano polową kolekcję promocyjną (łącznie 112 odmian wpisanych do krajowego rejestru oraz odmiany z Katalogu Wspólnotowego). Z każdej odmiany demonstracyjnej wykopano bulwy z krzaków ziemniaka dzięki czemu można było szczegółowo zapoznać się z każdą odmianą. Wystawę wybranych i perspektywicznych 40 odmian ziemniaka (jadalnych i dla przemysłu spożywczego) z krajowego rejestru można było także obejrzeć na stoisku IHAR. . W trakcie tej rolniczej imprezy Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie i Stowarzyszenie Polski Ziemniak prezentowali Listy Odmian Zalecanych do uprawy ziemniaków na terenie kraju oraz publikacje wyników badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Rolnicy mogli uzyskać porady z zakresu uprawy ziemniaków ,odmian i kryteriów ich doboru do uprawy na różne kierunki użytkowania oraz rozwiązywania problemów w ochronie . Zwiedzający kolekcję otrzymali broszury z opisem najważniejszych cech prezentowanych odmian oraz zwiedzili liczne stoiska prezentujące między innymi odmiany ziemniaków, środki do produkcji, wystawę objawów ważniejszych chorób i szkodników ziemniaka. Na wystawie można było podziwiać także specjalistyczne maszyny rolnicze do produkcji, pielęgnacji i zbioru ziemniaków: kombajny ziemniaczane, sortowniki oraz opryskiwacze.
Producenci ziemniaków z Kościerzyna na swoim stoisku proponowali prosto z pola najsmaczniejsze jadalne odmiany:
- bardzo wczesne – Arrow, Colomba, Denar, Irga, Riviera;
- wczesne – Bellarosa, Gwiazda, Madeleine, Michalina;
- średnio wczesne – Finezja, Tajfun.
Wyjazd studyjny umożliwił rolnikom i doradcom poznanie nowych technologii produkcji ziemniaka. Województwo łódzkie zajmuje pierwsze miejsce w kraju, w produkcji ziemniaka i w tym kierunku specjalizują się rolnicy z tego terenu. Ziemniak w naszej kuchni zawsze odgrywał ogromną rolę, stanowi nieodzowny składnik codziennego jadłospisu Ziemniak niby pospolity, ale za ziemniakiem przepadają nie tylko ludzie i zwierzęta, ale niestety także choroby i pasożyty, dlatego jest trudny w uprawie. Zadaniem doradców i rolników jest popularyzowanie nauki, nowoczesności i innowacyjności w uprawie ziemniaków. Ziemniak zasługuje na to, aby go promować, mówić o nim dużo i dobrze, pokazywać jego walory, potrzeby i wszystkie zalety, ale też wady, Zmieniają się oczekiwania i wymagania konsumentów, zmieniają się również kierunki uprawy i zapotrzebowanie na ziemniaka przez przemysł, garmażerie i inne przetwórstwa. Wyjazd spełnił oczekiwania uczestników, rolnicy zainteresowani byli głównie nowymi odmianami ziemniaków odpornych na choroby grzybowe z przeznaczeniem na cele konsumpcyjne i do przetwórstwa.