^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WYMOGI DLA BENEFICJENTÓW REALIZUJĄCYCH PAKIETY PRZYRODNICZE- PÓŁNATURALNE ŁĄKI ŚWIEŻE ORAZ PÓŁNATURALNE ŁĄKI WILGOTNE NA OBSZARACH NATURA 2000 i POZA OBSZARAMI NATURA 2000

farmer.pl pakiet 8

W zakresie półnaturalnych łąk wilgotnych na obszarach Natura 2000 oraz poza obszarami Natura 2000 możliwe jest użytkowanie kośne, kośno-pastwiskowe, a w uzasadnionych przypadkach dopuszczonych przez eksperta przyrodniczego jest również możliwy wypas po pokosie przy użytkowaniu jednokośnym oraz użytkowanie naprzemienne – w przypadku gdy ekspert przyrodniczy dopuścił użytkowanie kośno-pastwiskowe).

Dla wszystkich w/w typów użytkowania:

- dopuszczalne jest stosowanie ograniczonego nawożenia do 60kg N/ha/rok, z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne. W przypadku półnaturalnych łąk wilgotnych, na których realizowane są pakiety przyrodnicze nie jest dopuszczalne wapnowanie. Jednak zabieg ten możliwy jest do wykonania na półnaturalnych łąkach świeżych – pod warunkiem, że ekspert przyrodniczy dopuści i uzasadni taką możliwość.

Przy użytkowaniu kośnym i kośno- pastwiskowym wspólne dla zobowiązań prowadzonych na półnaturalnych łąkach wilgotnych na obszarach Natura 2000 oraz poza obszarami Natura 2000, a także na półnaturalnych łąkach świeżych na w/w terenach możliwe jest:

- prowadzenie jednego lub dwóch pokosów w roku, których liczba określona jest przez eksperta przyrodniczego;

- koszenie w terminie od dnia 15 czerwca do dnia 30 września;

- pozostawienie nieskoszonego fragmentu działki rolnej o powierzchni wynoszącej 5–20% powierzchni tej działki; Jeżeli stosowane są  dwa pokosy w roku to pozostawia się te same fragmenty działki rolnej nieskoszone, a w dwóch kolejnych latach pozostawia się inne fragmenty nieskoszone;

- dla działek rolnych nieprzekraczających powierzchni 1 ha jest dopuszczalne zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści i uzasadni taką możliwość;

- konieczne jest zebranie i usunięcie skoszonej biomasy (w tym niepozostawianie rozdrobnionej biomasy). Istotne jest, aby w  terminie do 2 tygodni po pokosie biomasa została usunięta z działki lub ułożona w pryzmy (lub też została ułożona w pryzmy balotowe, stogi lub brogi). W przypadku ułożenia biomasy w pryzmy, w tym pryzmy balotowe, stogi lub brogi, biomasa powinna zostać usunięta z działki nie później niż do dnia 1 marca kolejnego roku;

 

W przypadku użytkowania kośno-pastwiskowego przy jednoczesnej realizacji zobowiązania dotyczącego półnaturalnych łąk wilgotnych- wypas po pokosie można prowadzić w terminie od dnia 15 lipca do dnia 15 października, przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha oraz obciążeniu do 10 DJP/ha gruntów objętych płatnościami rolno-środowiskowo-klimatycznymi w ramach wariantu.

Natomiast przy użytkowaniu kośno- pastwiskowym na zobowiązaniu dotyczącym utrzymania półnaturalnych łąk świeżych możliwy jest jeden pokos i wypas po pokosie nie później niż do dnia 15 października, przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha oraz obciążeniu do 10 DJP/ha gruntów objętych płatnościami rolno-środowiskowo-klimatycznymi w ramach wariantu.

Ponadto przy zobowiązaniu realizowanym na półnaturalnych łąkach świeżych możliwe jest prowadzenie użytkowania pastwiskowego.  Wówczas:

- wypas prowadzony jest w terminie od dnia 1 maja do dnia 15 października, przy obsadzie zwierząt od 0,5 DJP do 1,0 DJP/ha oraz obciążeniu do 10 DJP/ha gruntów objętych płatnościami rolno-środowiskowo-klimatycznymi w ramach wariantu;. Ponadto jeśli ekspert przyrodniczy uzasadni i dopuści taką możliwość- jest dopuszczalny wypas przez cały rok koników polskich i koni huculskich, przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha oraz obciążeniu do 10 DJP/ha gruntów objętych płatnościami rolno-środowiskowo-klimatycznymi w ramach wariantu.

- należy corocznie wykaszać niedojady (raz w roku) w terminie od dnia 15 lipca do dnia 31 października, a biomasa po ich wykaszaniu powinna zostać zebrana i usunięta w terminie do 2 tygodni po pokosie. Biomasa powinna zostać usunięta z działki rolnej lub ułożona w pryzmy (lub też ułożona w pryzmy balotowe, stogi lub brogi) a w przypadku takiego ułożenia biomasy powinna ona zostać usunięta z działki nie później niż do dnia 1 marca kolejnego roku.

Przy posiadaniu trwałych użytków zielonych określanych siedliskowo jako półnaturalne łąki świeże lub półnaturalne łąki wilgotne w gospodarstwach bezinwentarzowych warto rozważyć możliwość realizacji interwencji związanych z ochroną cennych siedlisk.

Szczegółowe informacje z tego zakresu można pozyskać od doradców posiadających specjalizację rolno-środowiskową lub od ekspertów przyrodniczych.

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027

Zdjęcie pochodzi ze strony www.farmer.pl 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com