^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

2 LUTEGO - ŚWIATOWY DZIEŃ MOKRADEŁ

gov.pl mokradła

 

Tak jak każdego roku drugiego lutego przypada Światowy Dzień Mokradeł. Tegoroczna edycja tego święta odbywa się pod hasłem „Mokradła i dobrostan człowieka”.

Dzień ten obchodzony był po raz pierwszy w 1997 roku, a data obchodów związana jest z rocznicą podpisania tzw. Konwencji Ramsarskiej. Jest to konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Konwencja została ustanowiona w 1971 roku, a Polska stała się jej Stroną 22 marca 1978 roku.

Zgodnie z zapisami Konwencji jako obszary wodno-błotne uważane są „tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów.”

Do obszarów Ramsar w Polsce należy 15 lokalizacji. Są to m.in. wybrane parki narodowe oraz rezerwaty, a także Stawy Milickie i Bór nad Czerwonem. Wśród wspomnianych Parków Narodowych wymienia się: Biebrzański PN, Narwiański PN, Poleski PN, Słowiński PN oraz Wigierski PN, a także 7 rezerwatów przyrody w tym m.in. rezerwaty przyrody z województwa dolnośląskiego: Torfowiska Doliny Izery oraz Stawy Przemkowskie.

Zgodnie z  artykułem 4 Konwencji - każda ze Stron ma obowiązek przyczynić się do utrzymania obszarów wodno-błotnych i ptactwa wodnego poprzez tworzenie rezerwatów przyrody na wspomnianych obszarach oraz zapewnić odpowiedni nadzór nad nimi.

Wprowadzenie takiego zapisu może wynikać z faktu, iż w ciągu ostatnich 50 lat na świecie zniknęło 35% mokradeł i terenów podmokłych, stąd należy troszczyć się o te, które jeszcze pozostały.

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Mokradła i dobrostan człowieka” to właśnie obszary podmokłe mają duży wpływ na szeroko pojęty dobrostan człowieka. Źródła podają, że statystycznie „średnio 1 na 8 osób na całym świecie utrzymuje się z terenów podmokłych, zapewniających żywność, wodę czy transport”. Dodatkowo mokradła łagodzą skutki suszy, a także pomagają redukować powodzie. Ponadto obszary takie są również dobrym miejscem rekreacji dla człowieka.  W głównej jednak mierze utrzymanie obszarów wodno-błotnych pozwala na zapewnienie czystej wody pitnej zmniejszając problemy zdrowotne, a także śmiertelność ludzi.

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/swiatowy-dzien-mokradel-2024

https://www.gov.pl/web/gdos/konwencja-ramsarska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Obszary_Ramsar_w_Polsce

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/swiatowy-dzien-mokradel-2024   

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com