^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

BIORÓŻNORODNOŚĆ NA GRUNTACH ORNYCH

kalendarzrolnikow bioróżnorodność

W ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 istnieje możliwość realizacji Interwencji 7 „Bioróżnorodność na gruntach ornych”, w ramach której występują dwa warianty.  Wariant 7.1. Wieloletnie pasy kwietne oraz Wariant 7.2. Ogródki bioróżnorodności.

Przy realizacji jednego lub obu w/w wariantów istnieje możliwość otrzymania dodatkowej płatności czyli płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej. Płatności te są przyznawane corocznie, przez okres trwania 5-letniego zobowiązania, które dobrowolnie może podjąć rolnik lub zarządca gruntów. Zobowiązania, o których mowa oraz środki finansowe z tytułu realizacji tej interwencji można wnioskować w czasie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. 

Wariant 7.1 Wieloletnie pasy kwietne- może zostać założony jedynie z wykorzystaniem mieszanki zawierającej gatunki wymienione w ust. 5 pkt 1 załącznika nr 4 do rozporządzenia.

Do gatunków możliwych do wykorzystania należą m.in. babka lancetowata, bodziszek czerwony, chaber bławatek, dziewanna drobnokwiatowa, facelia błękitna, jasnota różowa, kostrzewa czerwona, lucerna siewna czy inne wymienione w tabeli z rozporządzenia.

Dodatkowo w mieszance takiej musi występować co najmniej 6 gatunków wieloletnich, a mieszanka zawierać powinna gatunki uprawne i gatunki dziko rosnące, w tym uprawne lub dziko rosnące jednoroczne i dziko rosnące wieloletnie i dwuletnie.

W skład mieszanki nie mogą wchodzić gatunki znajdujące się w wykazie gatunków niepożądanych w wieloletnich pasach kwietnych. Do takich gatunków należą m.in.: barszcz Sosnowskiego, nawłoć kanadyjska, owies głuchy, niecierpek gruczołowaty, tojeść amerykańska czy trybula leśna.

W ramach realizacji wariantu 7.1. - wymagane jest założenie i utrzymanie na gruncie ornym pasa kwietnego o szerokości od 3 do 9 m i powierzchni co najmniej 0,1 ha poprzez wysiew do 15 sierpnia do 31 października (w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia realizacji zobowiązania) lub od 1 kwietnia do 15 maja (w pierwszym roku realizacji zobowiązania) mieszanki nasion o określonym składzie.

 

Natomiast w ramach wariantu 7.2. Ogródki bioróżnorodności- rolnik może w gospodarstwie założyć i równocześnie utrzymywać maksymalnie dwa ogródki bioróżnorodności.

Zgodnie z wytycznymi ogródek bioróżnorodności powinien zawierać co najmniej 20 gatunków roślin (w ramach jednego gatunku dopuszcza się uprawę kilku odmian lub form populacji lub genotypów), przy czym:

-przynajmniej jeden z uprawianych gatunków roślin to gatunek warzywny i jeden z uprawianych gatunków to gatunek zielarski;

- przynajmniej 3 z uprawianych gatunków lub odmian są odmianami regionalnymi lub amatorskimi wpisanymi do krajowego rejestru lub odmianami marginalnymi z gatunków roślin rolniczych lub gatunkami rzadko uprawianych roślin rolniczych i warzywnych;

Wśród gatunków rzadko uprawianych roślin rolniczych i warzywnych w rozporządzeniu wymieniane są m.in.: pszenica płaskurka czy samopsza, żyto krzyca, lnianka siewnik, gryka tatarka, lędźwian siewny, soczewica jadalna czy pasternak zwyczajny.

Dodatkowo powierzchnia uprawy któregokolwiek z uprawianych gatunków lub odmian, nie może przekraczać 50% powierzchni ogródka bioróżnorodności.

„W ramach Wariantu 7.2 Ogródki bioróżnorodności, jest przyznawana do powierzchni gruntów ornych, na których jest położony ogródek bioróżnorodności, nie większej jednak niż 0,5 ha. W przypadku, gdy rolnik zadeklaruje we wniosku o przyznanie płatności, powierzchnię gruntów większą niż 0,5 ha, wielkość obszaru zostanie dostoswana do tego limitu”.

Szczegółowe informacje dotyczące wymogów obowiązujących w ramach Interwencji 7 można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Źródło:

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027;

- www.gov.pl/web/arimr

- Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.kalendarzrolnikow.pl/

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com