^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

UPRAWA POMIDORA - PRODUKCJA ROZSADY

pomidor siany w skrzynkach

Prawdopodobnie żadne warzywo nie jest tak popularne jak pomidor. A trafił do Polski dopiero w czasie I wojny światowej (1914/1915 r.) wraz z wojskami z Kaukazu.

Globalizacja rynku spożywczego i ogrom sieci handlowych doprowadziły do tego, że owoce pomidora można kupić przez cały rok, szczególnie z upraw szklarniowych. Często jednak kupujący narzekają na brak smaku i aromatu pomidora.

W optymalnych warunkach stworzonych w szklarni, rośliny kwitną obficie i owocują, czego wynikiem jest wysoki plon. Lecz dobre warunki uprawy nie mobilizują roślin do intensywnego gromadzenia substancji zapasowych: cukrów, białek, kwasów organicznych. Pomidor, który rośnie w mniej luksusowych warunkach – na polu lub na grządce ogrodowej – gromadzi więcej substancji na zapas. To właśnie one nadają lepsze walory smakowe i zapachowe. Poza tym, pomidor z uprawy polowej ma wyższą zawartość witaminy C i prowitaminy A.  Z tego względu też ogrodnicy i działkowcy nie potrafią zrezygnować z uprawy własnego pomidora nawet wtedy, gdy poprzednie lata okazywały się walką z atakami groźnej choroby – zarazy ziemniacznej. Pachnące pomidory, dojrzałe na słońcu to przyjemność i nagroda właśnie dla tych, którzy decydują się na ich uprawę.

dojrzałe pomidory

Pomidor jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w uprawie i spożyciu warzyw. Jego owoce są spożywane w stanie surowym i w postaci przetworów. W przemyśle przetwórczym wykorzystuje się pomidora uprawianego w polu. Ogrodnicy i działkowcy oprócz spożywania na surowo, przetwarzają nadwyżki swoich plonów również na przetwory.

PRODUKCJA ROZSADY

Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy pomidora jest mocna i krępa rozsada. Prawidłowo wyprodukowana powinna mieć:

- krótką i mocną łodygę, liście (6-8 szt.) gęsto ułożone, o krótkich ogonkach

- system korzeniowy dobrze rozwinięty

rozsada pomidora

Aby taką rozsadę uzyskać należy zapewnić jej dobre podłoże i dużo światła. Inaczej rośliny będą niedożywione, zbyt wysokie (tzw. wyciągnięte) i delikatne. Rozsada wtedy gorzej się przyjmuje a w następstwie wyda niższy plon.

Jeśli nie uda się wyprodukować krępej rozsady, można posadzić rośliny głębiej. Wtedy rośliny będą bardziej stabilne dzięki nowym i liczniejszym korzeniom.

Produkcja rozsady pomidora trwa ok. 50-60 dni.

Sposoby produkcji rozsady:

RWANA - zalecana do nasadzeń późniejszych. Produkowana jest z pikowanych siewek bezpośrednio do gruntu tunelu ogrzewanego. Produkcja w gruncie tunelu jest tańsza lecz stosunkowo trudna - kiedy termin sadzenia w polu ulega przesunięciu, rozsada taka przerasta i jest trudna do sadzenia.

Jak wyprodukować ?

W końcu marca wysiewa się nasiona do skrzynek wypełnionych substratem torfowym. Do obsiania skrzynki o wymiarach 30 – 40 cm potrzeba 2 g nasion. To ilość potrzebna do uprawy na powierzchni 100 m2. Skrzynki umieszcza się w szklarni lub tunelu foliowym, zapewniając do wschodów temperaturę 20-25oC, po wschodach – obniża się w dzień  do 18- 20oC  w nocy ok.14-16oC .

Siewki pikuje się do gruntu w tunelu, gdy zaczynają się pojawiać pierwsze liście (po ok. 14 dniach od wysiewu), w rozstawie 8 x 8 cm (150 szt./m2) lub 8 x 10 cm (125 szt./m2). Rośliny produkowane w gruncie tunelu należy odchwaszczać i z  umiarem podlewać w godzinach przedpołudniowych. Unikać częstego podlewania małymi dawkami wody. Stymuluje to nadmierny wzrost części nadziemnej a słaby rozwój korzeni.

Wcześniej gleba pod rozsadnik w tunelu powinna być odkażona termicznie (parą wodną o temp. 90°C przez 20-30 minut) lub chemicznie. Zalecany nawóz - dobrze rozłożony obornik lub kompost w dawce około 30 kg/10 m2. Dodatkowo, jako uzupełnienie - nawóz wieloskładnikowy, np. Azofoska w ilości 0,5 kg/10 m2 . Chwasty okresie produkcji rozsady usuwa ręcznie.

DONICZKOWANA - zalecana do wczesnych terminów sadzenia (pod okryciami). Wielką popularnością cieszą się palety wielodoniczkowe, dzięki możliwości łatwego przenoszenia i transportu rozsady a także przetrzymania gotowych do sadzenia roślin przez kilka -kilkanaście dni. Obecnie do produkcji rozsady pomidora wykorzystuje się tace

- o dużej objętości doniczek – 90 cm pomidor wysoki i samokończący wczesny

- o mniejszej objętości doniczek – 53 cm3 samokończący wysadzanych później

Podłoże do napełniania palet powinno być świeże: ziemia kompostowa lub podłoże torfowo-kompostowe,  lekkie, o dobrej strukturze, dobrze chłonące wodę i wolne od czynników chorobotwórczych, szkodników i nasion chwastów. Wskazany jest dodatek materiałów porowatych, np. perlit, kompost z kory, wermikulit. Odczyn w zakresie pH 6,0-6,5, a zawartość składników na poziomie 100-200 mg azotu (N), 80-150 mg fosforu (P), 200-300 mg potasu (K) i 60-120 mg magnezu (Mg) oraz mikroelementy (żelazo, miedź, mangan, molibden, bor i cynk.

Samodzielne przygotowanie podłoża nie jest łatwe. Dobrze użyć podłoża wyprodukowanego przez  specjalistyczne firmy. W przypadku wytworzonych osobiście, należy glebę przesiać i odkazić. Nasiona warto zaprawić w mączce bazaltowej.

Jak wyprodukować ?

Wysiewa się nasiona pojedynczo do każdej doniczki w tacy i przysypuje przesianym podłożem lub piaskiem. Tace ustawia się na podkładkach izolujących je od podłoża (stoły, drewniane palety). Przepływ powietrza pod tacą ogranicza wyrastanie korzeni na zewnątrz doniczki a to ułatwia wyjmowanie rozsady i zapobiega się przenoszeniu chorób odglebowych.

Rozsadę należy systematycznie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża i więdnięcia roślin, szczególnie przy tacach o małej objętości doniczek.

Rozsada pomidora produkowana w tacach wielokomórkowych musi być dokarmiana. Dokarmianie rozpoczyna się od fazy 1-2 liści (w tacach o większych doniczkach można rozpocząć dokarmiać kilka dni później). Stosuje się nawożenie 2-3 razy przez podlewanie lub opryskiwanie roztworami nawozów wieloskładnikowych, w stężeniach zalecanych przez producenta dla młodych rozsad. Można zastosować przefermentowaną gnojówkę z dodatkiem mączki fosforytowej, rozcieńczoną w stosunku 1:8 lub 1:10.

Niezależnie od sposobu wyprodukowania, rozsada przed sadzeniem wymaga hartowania poprzez stopniowe obniżanie temperatury, intensywne wietrzenie i ograniczenie podlewania.

Samodzielne wyhodowanie pomidorów od nasion aż do zbioru owoców jest powodem do dumy. Taka rozsada wymaga poświęcenia większej ilości czasu i  organizacji. Przy prawidłowej uprawie, rośliny odwdzięczą się smacznymi owocami. Dodatkowo można wcześniej wybrać preferowaną odmianę, zakupić kwalifikowane nasiona a sposób całej uprawy roślin dostosować do tej konkretnej odmiany. W przeciwnym przypadku – zakupując rozsadę – nigdy nie ma całkowitej pewności!

 

 

Źródło: Metodyka Integrowanej Ochrony Pomidora w Uprawie Polowej InHort 2016

               Metodyka Integrowanej Produkcji Pomidorów Gruntowych PIORIN 2020

              Uprawa warzyw – Szczecin 1993 -  Eugeniusz Kołota , Marian Orłowski

              Zdjęcia są z Pixabay

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com