^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Protokół z Nagoi

Protokół z Nagoi, protokół z Kioto – o co chodzi ?

logo IZ Balice

            Jeżeli o protokole z Kioto, jako pakiecie klimatycznym związanym z emisją tzw. gazów cieplarnianych, znaczna cześć społeczeństwa coś słyszała, to o protokole z Nagoi - podejrzewam, że tylko niewiele osób. Stosunkowo duża wiedza o tym pierwszym związana jest z dyskusją na ten temat w Unii Europejskiej a problem dotyczy w dużej mierze właśnie Polski. Wobec tego zasadnym jest przybliżenie, choć w ogólnym zarysie, protokołu z Nagoi i nie tylko dlatego, że jest mniej znany, lecz przede wszystkim, że dotyczy rolnictwa.

22 października 2014 roku w Instytucie Zootechniki odbyła się konferencja „Nowe uregulowania prawne dotyczące zasobów genetycznych w rolnictwie”. Zostały na niej przybliżone  środowisku zootechnicznemu instrumenty prawa międzynarodowego i unijnego, a mianowicie:                                                                                                     

- Protokół z Nagoi do Konwencji o różnorodności biologicznej dotyczący dostępu do zasobów genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z ich wykorzystania, który wszedł w życie 12 października 2014 r.;

- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 511/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r.  w sprawie środków zapewniających zgodność użytkowników w Unii z wymogami wynikającymi z Protokołu z Nagoi dotyczącego dostępu do zasobów genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z wykorzystania tych zasobów. Rozporządzenie to weszło w życie równocześnie z Protokołem z Nagoi  a Unia Europejska  jest  jego Stroną.

W czasie konferencji zaprezentowano m.in.:

- Główne zobowiązania wynikające z Protokołu z Nagoi z uwzględnieniem specyfiki obrotu materiałem hodowlanym zwierząt gospodarskich - Elżbieta Martyniuk (IZ PIB/SGGW)

- Rola  krajowego banku genów w programach doskonalenia i ochrony zasobów genetycznych zwierząt- Jędrzej Krupiński, Elżbieta Martyniuk, Jacek Sikora (IZ PIB)

- EUGENA i obrót materiałem biologicznym w bankach genów zwierząt - Sipke Joost Hiemstra (CGN, Holandia)

- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wdrażające Protokół z Nagoi. Podstawy legislacji krajowej- Bożena Haczek (MŚ).

         Ponadto przedstawiciele Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polskiego Związku Owczarskiego, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Małopolskiego Związku Hodowców Koni zaprezentowali krótkie informacje na temat obrotu materiałem hodowlanym poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich.

Nie wdając się w szczegóły - protokół z Nagoi należy określić jako pewnego rodzaju pakiet zasobów genetycznych i ich regulacje. Podstawą do prac nad tą tematyką była Konwencja o różnorodności biologicznej i wytycznych w tej sprawie uzgodniona w Bonn w 2002 roku. Założenia Konwencji sformułowano w kontekście biopiractwa, tj. nielegalnego i nieuczciwego przywłaszczania /także poprzez zastrzeżenia patentowe/ oraz wykorzystania zasobów genetycznych i biologicznych z określonych regionów świata /szczególnie tych mało rozpoznanych/ przez korporacje, szczególnie te wielkie o zasięgu globalnym. Negocjacje trwały wiele lat i zwieńczone zostały podpisaniem protokołu z Nagoi 30.10.2010 roku. Zasoby genetyczne definiowane jako dowolny materiał pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mikrobiologicznego lub innego zawierający funkcjonalne jednostki dziedziczności i posiadający faktyczną lub potencjalną wartość mają ogromne znaczenie i różnorakie wykorzystanie.                                                Komercyjne:

Zasoby genetyczne i ich pochodne stanowią podstawę dla szerokiej gamy produktów i usług:

- Farmaceutyki

- Kosmetyki i środki higieny

- Sektor nasienny i środki ochrony roślin

- Produkcja żywności i suplementy diety.

Kraje są zainteresowane rozwijaniem badań naukowych, co prowadzi do nowych odkryć i nowych produktów.                                                                              

Niekomercyjne:

- Sektor nauki, publiczne instytucje badawcze wykorzystują zasoby genetyczne aby zwiększyć naszą wiedzę o przyrodzie.

- Zasoby genetyczne są źródłem informacji dla badań taksonomicznych i badań ekosystemów.

Protokół wprowadza i doprecyzowuje pojęcie „wiedzy tradycyjnej”, która związana z zasobami genetycznymi obejmuje wiedzę, innowacje i praktyki, m. in. także wiedzę i praktyki szamanów. Stosowana przez społeczności tubylcze i lokalne prowadzące tradycyjny tryb życia przyjazny bioróżnorodności, może być źródłem informacji przyczyniających się do naukowego odkrycia nowych właściwości zasobów genetycznych. Protokół zwraca uwagę, że społeczności tubylcze i lokalne przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej i zasobów genetycznych, a strony protokołu powinny brać pod uwagę prawo zwyczajowe, protokoły i procedury tych społeczności, dotyczące tradycyjnej wiedzy związanej z zasobami genetycznymi.

Celem protokołu z Nagoi jest uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści wynikający z wykorzystania zasobów genetycznych, w tym poprzez odpowiedni do nich dostęp oraz poprzez odpowiedni transfer właściwych technologii, z uwzględnieniem wszystkich praw do tych zasobów i technologii, a także odpowiednie finansowanie, tym samym wnosząc wkład w ochronę różnorodności biologicznej i zrównoważone wykorzystanie jej elementów.

Uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści mają gwarantować m.in. takie ustalenia:

Korzyści wynikające z wykorzystania zasobów genetycznych, jak również z ich komercjalizacji są dzielone w sposób uczciwy i sprawiedliwy ze stroną dostarczającą zasoby genetyczne

Dzielenie odbywa się w oparciu o wspólne uzgodnione warunki.

Korzyści mogą być pieniężne i niepieniężne, np.:

- płatności z góry, płatności ratalne, płatności tantiemowe

- opłaty licencyjne w przypadku komercjalizacji

- transfer technologii

- wymiana wyników badań i udział w badaniach

- dopuszczenie do obiektów ex siutu zasobów genetycznych i baz danych.

Takie same zasady dotyczą wykorzystania tradycyjnej wiedzy społeczności rdzennej i lokalnej związanej z zasobami genetycznymi i posiadającymi taką wiedzę

Strony podejmują działania legislacyjne, administracyjne lub polityczne aby wdrożyć zapisy protokołu.

Protokół był potrzebny ze względu na przyjęcie odpowiednich zasad i regulacji:

Dla Stron Protokołu dostarczających zasoby:

- Zapewnienie udziału w korzyściach, gdy zasoby genetyczne opuszczają kraj

- Zapobieganie przywłaszczaniu zasobów genetycznych i związanej z nimi tradycyjnej wiedzy

Dla użytkowników:

- Zapewnienie jasnych procedur dostępu do zasobów genetycznych i związanej z nimi tradycyjnej wiedzy

W podsumowaniu obrad sformułowano następujące wnioski:

  1. Wejście w życie Protokołu z Nagoi i Rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego NR 511/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku mającego na celu zapewnienie zgodności użytkowników w Unii z wymogami wynikającymi z Protokołu z Nagoi stwarza konieczność opracowania krajowych narzędzi legislacyjnych i administracyjnych. W pracach tych powinien brać aktywny udział sektor hodowli zwierząt.
  2. Kriokonserwacja materiału biologicznego zwierząt gospodarskich ma olbrzymie znaczenie zarówno dla ochrony ras zagrożonych i wspierania programów ich ochrony metodą in-situ, jak również dla zachowania zmienności genetycznej w populacjach ras wysokowydajnych poprzez tworzenie reprezentacji kolejnych pokoleń. Banki genów będą pełniły coraz większą rolę w realizacji programów ochrony i doskonalenia oraz w dostarczaniu materiału biologicznego do badań naukowych.
  3. Konieczne jest opracowanie Krajowego Programu Kriokonserwacji zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich oraz regularne pozyskiwanie i uzupełnianie materiału biologicznego zgromadzonego w Krajowym Banku Materiałów Biologicznych.
  4. W ramach działań Europejskiego Ośrodka Koordynacyjnego i Grupy Roboczej ds. ochronyex-situpowołana została sieć Europejskich banków genów „EUGENA”, w której pracach powinien aktywnie uczestniczyć Krajowy Bank Materiałów Biologicznych.

            Gwoli ścisłości należy zaznaczyć, że Protokół podpisały 54 kraje /połowa to kraje afrykańskie/ i Unia Europejska, ale podobnie jak protokół z Kioto bez największych tego świata oprócz Indii /chyba ze względu na ochronę swojej tradycyjnej wiedzy/. Z krajów europejskich podpisały złożyły: Albania, Norwegia, Węgry, Dania, Hiszpania, Białoruś i Szwajcaria.

W dyskusji pojawiły się też głosy, czy za tym /mimo szczytnych założeń/ nie stoi jakaś grupa pragnąca „dorwać się do kasy” w ramach obrotu zasobami genetycznymi, może to stanowić także pokłosie dla rozwoju nowej biurokracji, a gdzie troska o hodowlę?

            Będziemy to śledzić oraz informować o realizacji i wdrażaniu protokołu z Nagoi, bo choć Polska nie złożyła pod nim podpisu, to Unia Europejska tak i z tego już tytułu będziemy nim objęci. Konferencja była także okazją do uroczystości otwarcia Krajowego Banku Materiałów Biologicznych, ale o tym w następnym newsie.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com