^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

ROŚLINY MIODODAJNE I PYŁKODAJNE KWITNĄCE WCZESNĄ WIOSNĄ

krokusy

Pszczoły podczas pierwszego oblotu nie tylko oczyszczają się ale na nowo zaczynają orientować się w otoczeniu ula. Poszukują również pierwszych roślin, które mogłyby dostarczyć nektaru. I najczęściej je znajdują w postaci wczesnowiosennych roślin.

Do wczesnych roślin ozdobnych odwiedzanych przez pszczoły należą krokusy i przebiśniegi.

Krokus wiosenny (Crocus vernus ), szafran

To niska bylina cebulkowa o wysokości do 10 cm. Kwitnie wczesną wiosną, z każdej bulwy wydając jeden tylko kwiat. U dziko rosnących form kwiaty są barwy białej, różowej lub purpurowej, u uprawianych wyhodowanych mieszańców - również żółte i niebieskie oraz pasiaste.

Drobne cebulki rozmnaża się przez oddzielenie drobniejszych przybyszowych. Głębokość sadzenia 4-10 cm, zależnie od wielkości cebulek Należy sadzić je na miejscach przepuszczalnych zasobnych w próchnicę i nie zawierających wapnia. Rośliny te lubią miejsce słoneczne. Warto sadzić je na kwietnikach lub na trawnikach. Mogą tam pozostać wiele lat. Można wykopywać cebulki z ziemi po zakończeniu wegetacji tak, jak tulipany. Po czasie odpoczynku sadzi się cebulki we wrześniu.

Ze względu na niską temperaturę krokusy dają głównie pożytek pyłkowy, który stanowi wczesnowiosenny pożytek pszczeli o wysokiej wartości odżywczej. Jest on bardzo cenny i przydatny w prawidłowym rozwoju rodziny pszczelej na wiosnę. Natomiast nektar krokusów jest trudno dostępny dla pszczół.

krokus 2

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

Roślina o wysokości od 15 do 30 cm. W korzystnych warunkach tworzy duże kępy.

Przebiśniegi są jednymi z najwcześniej zakwitających roślin a kwitną od lutego do kwietnia w warunkach słabego nasłonecznienia i niskiej temperatury. Są do tego przystosowane przez możliwe ruchy kwiatów. Ich płatki reagują na zmianę temperatury i światła. Stulają się podczas niskich temperatur oraz w pochmurne dni, dzięki czemu chronią słupek i pręciki. Przy korzystnych warunkach termicznych i świetlnych – rozchylają się.

Kwiaty pachną miodem a zapylane są przez owady, głównie pszczoły. Zielone plamki w kształcie litery V na wewnętrznych listkach okwiatu wabią i naprowadzają owady do wnętrza kwiatu. W pogodne dni kwiaty dostarczające pyłku i nektaru są chętnie oblatywane przez pszczoły.

Cebulki przebiśniegów sadzi się wczesną jesienią, zaraz po zakupie ( są małe, szybko wysychają) na głębokość ok. 5-8 cm. Wymagania: niezbyt ciężkiej i wilgotna gleba, stanowisko półcieniste. Można sadzić je pod drzewami, które w okresie bezlistnym dają słońce, a w ciągu lata , kiedy rośliny zasychają i odpoczywają - potrzebny cień. Na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 10 lat.

Do wczesnych ozdobnych roślin zielnych, które chętnie są odwiedzane przez pszczoły należą także: rannik zimowy i cebulica (kwitnie marzec-kwiecień) oraz ciemiernik (kwitnie dzielnie od jesieni do maja).

Dla pszczół każdy wiosenny kwiat jest cenny, warto zadbać o ich obecność w ogrodach.

przebiśniegi

Źródło:

Działkowiec, Mój piękny ogród, Działka Moje Hobby

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com