^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Kędzierzawość liści brzoskwini – ochrona wczesną wiosną

kędzierzawość

Choroba ta występuje corocznie w różnym nasileniu. W zależności od przebiegu temperatury (najlepiej kilka dni z rzędu powyżej 10 °C) warto zrobić oprysk brzoskwiń preparatem grzybobójczym. Można ją zwalczyć właśnie w okresie bezlistnym, najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków.

brzoskwinia faza nabrzmiewania pąków

Wszystkie próby ograniczenia występowania patogenu wykonywane po pękaniu pąków oraz w czasie wegetacji nie pomogą. Wręcz przeciwnie - są szkodliwe - brzoskwinia jest bardzo wrażliwa na działanie fungicydów.

NAJWAŻNIEJSZE METODY OGRANICZANIA                                                             AGROTECHNICZNE: wycinanie wiosną pędów z najsilniej porażonymi liśćmi. W czasie wegetacji dolistne nawożenie roztworem mocznika
przyspiesza regenerację drzew.                                                                                         CHEMICZNA: opryskiwanie fungicydami.

  1. Przed zastosowaniem środka chemicznego należy wcześniej wyciąć i usunąć suche pędy.
  2. Zwalczanie chemiczne stosować przed rozpoczęciem wegetacji: na przedwiośniu, w okresie ociepleń, wykonać 1-2 zabiegi zapobiegawczo jednym z podanych poniżej środków miedziowych:

Airone SC i Badge WG w zalecanej dawce 3 l/ha na przedwiośniu do nabrzmiewania pąków

Caffaro Micro 37,5 WG i Neoram 37,5 WG w zalecanej dawce 3 l/ha w okresie bezlistnym przed rozpoczęciem wegetacji

Cuproxat 345 SC i SAPROL Naturen Warzywa Owoce w zalecanej dawce 2,6 l/ha od fazy nabrzmiewania pąków liściowych do fazy nabrzmiewania pąków kwiatowych

Miedzian 50 WP w zalecanej dawce 7 kg/ha w okresie bezlistnym, najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków

Miedzian Extra 350 SC w zalecanej dawce 7 l/ha w okresie bezlistnym, przed rozpoczęciem wegetacji

lub środków dodynowych:

Carpene 544 SC i Syllit 544 SC w zalecanej dawce 1,65 l/ha od początku nabrzmienia pąków liściowych do fazy pękania pąków i oddzielenia się pierwszych liści

Syllit 65 WP w zalecanej dawce 1,3 kg/ha od fazy pękania pąków do opadnięcia płatków

kędzierzawość śor

Opryskiwanie powinno być bardzo dokładne i obfite, aby preparat dotarł do wszystkich zagłębień w korze i dokładnie pokrył pąki. Do sporządzania cieczy nie używać bardzo zimnej wody, wskazana temp. powyżej 6ºC.

W ogrodzie: ekologiczny oprysk brzoskwini można się pokusić wiosną, jeśli porażenie brzoskwiń w ubiegłym sezonie było niewielkie a jesienią wykonaliśmy oprysk chemicznym środkiem. Istnieje szansa, że wiosną wystarczy ekologiczny oprysk wykonany wyciągiem z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy.

Tuż po kwitnieniu brzoskwini należy przeprowadzić lustrację. Wtedy objawy kędzierzawości liści są najbardziej widoczne. Objawy choroby występują najczęściej na liściach, rzadko na pędach, kwiatach i owocach. Porażone liście stają się charakterystycznie zdeformowane, zgrubiałe i kruche.

Źródło: Program Ochrony Roślin Sadowniczych, 2022 r., Metodyka Integrowanej Ochrony Brzoskwini-InHort

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com