^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

DOBROSTAN ZWIERZĄT rozszerzony o kolejny gatunek – OWCE Poprawki i zmiany w działaniach PROW 2021

KUBA TRYK wrzosówka

PROJEKT

„ Dobrostan Zwierząt ” w ramach ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z 2021 r.

Zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS –CoV-2

DOBROSTAN ZWIERZĄT rozszerzony na kolejny gatunek – OWCE

Poprawki i zmiany w działaniach PROW

Do nowych realiów, wynikających z dwuletniego poślizgu we wdrożeniu kolejnej reformy WPR, trzeba więc dostosować przepisy krajowe. Stąd liczne poprawki i zmiany w działaniach PROW, a i przy okazji można poprawić atrakcyjność niektórych działań. Oto jakie zmiany czekają nas w najbliższych miesiącach.

OWCE. Uruchomione w ubiegłym roku działanie "Dobrostan zwierząt" już po roku funkcjonowania doczeka się rozszerzenia na kolejny gatunek - owce (oprócz bydła i świń włączonych do programu w ubiegłym roku).

W przypadku owiec płatność dobrostanowa będzie przysługiwała tylko do samic, które ukończyły 12 miesiąc życia (wg stanu średniorocznego).

Proponowana stawka płatności do owiec to:

133 zł/szt., a warunkiem jej otrzymania jest zapewnienie owcom utrzymywanym w budynkach powierzchni bytowej o przynajmniej 20 % większej niż ta, wynikająca z przepisów krajowych oraz wypasanie przez przynajmniej 120 dni wszystkich utrzymywanych w gospodarstwie owiec, lub zapewnienie tym zwierzętom dostępu do wybiegu przez min. 120 dni w sezonie wegetacyjnym.

PLAN Z ZESZŁEGO ROKU Kolejną zmianą w tym działaniu jest rezygnacja z corocznego sporządzania planu poprawy dobrostanu (w wariantach, w których jest wymagany). Proponowany przepis mówi, że jeżeli rolnik rok po roku realizuje ten sam wariant, to o ile w gospodarstwie nie zaszły zmiany skutkujące koniecznością zmiany założeń planu, nie trzeba sporządzać na nowo tego dokumentu. Wystarczy wówczas oświadczenie o braku zmian w danych, objętych planem poprawy
dobrostanu.

A jakie zmiany powodują konieczność zmiany planu dobrostanowego sporządzonego i zatwierdzonego z roku 2020 ?

Są one dokładnie określone: zmiany wpływające na maksymalną liczbę loch lub świń, krów, którą można w gospodarstwie utrzymywać (np. modernizacja lub rozbudowa budynków) czy utrzymywanie loch w jarzmach.

LOCHY W działaniu "Dobrostan" jeszcze jedna istotna zmiana: przepisy mają dopuszczać utrzymywanie loch objętych dopłatą dobrostanową w jarzmach nie dłużej niż przez 8 dni w okresie okołoporodowym

ROZWINIĘCIE LOCHY W JARZMACH  W ubiegłym roku w działaniu "Dobrostan" wykluczono możliwość przyznawania dopłaty za dobrostan loch, jeżeli były one utrzymywane w jarzmach.

Teraz przepis ma być złagodzony i dopuszczać utrzymywanie loch objętych dopłatą dobrostanową w jarzmach, jednak nie dłużej niż przez 8 dni i to tylko w okresie okołoporodowym. Jest warunek: rolnik musi prowadzić rejestr sposobu utrzymania loch wg wzoru ARiMR.

Jakie informacje o lochach muszą znaleść się w rejestrze ?

Będzie musiał wpisywać datę wyprosień i liczbę prosiąt odsadzonych od każdej lochy, wraz z podaniem terminów utrzymywania maciory w jarzmie. Jeżeli rolnik którejś/lub żadnej z loch nie będzie utrzymywał jednak w systemie jarzmowym, mimo że tak wskazał w planie poprawy dobrostanu, także będzie on zobligowany do prowadzenia takiego rejestru, tyle że w ograniczonym zakresie - w rejestrze tym będzie wskazana jedynie data oproszenia lochy i liczba odsadzonych od niej prosiąt.

Wypełniony rejestr trzeba będzie dostarczyć do ARiMR

w terminie 15-31 marca kolejnego roku.

DEGRESYWNA STAWKA DLA KRÓW

Mniej korzystna zmiana szykowana jest w przypadku hodowców krów mlecznych: tu proponuje się wprowadzenie degresywności dopłat w zależności od liczby zgłoszonych sztuk, zarówno w wariancie dotyczącym wypasu, jak i zwiększonej powierzchni w budynkach. I tak :

  • do 100 krów100% stawki płatności,
  • za sztuki od 101 do 150 krów 75% stawki płatności,
  • za każdą sztukę pow. 150 krów50% stawki płatności.

Projektowane przepisy mają za to rozwiązać problem hodowców krów -mamek, którzy składają późno wnioski o dopłaty, tak że od dnia złożenia wniosku do 15 października zostaje mniej niż 140 dni na obowiązkowy wypas zwierząt.

W takim przypadku Agencja będzie mogła uznać, że wypas rozpoczął się przed złożeniem wniosku od dnia wskazanego przez rolnika w oświadczeniu składanym do kierownika biura powiatowego ARiMR.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com