^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin eDWIN

edwin logo

Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin eDWIN (e-Doradztwo w Integrowanej Ochronie Roślin). Jest to projekt, którego partnerem jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Projekt jest realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (www.wodr.poznan.pl) w partnerstwie z pozostałymi wojewódzkimi ODR, Instytutem Ochrony Roślin w Poznaniu oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym. Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Całkowita wartość projektu wynosi 20 920 583,10 zł, w tym ze środków Unii Europejskiej 17 705 089.47, a pozostała kwota to środki z budżetu państwa.

Celem realizowanego projektu jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin, który w znaczący sposób wpłynie na jakość i ilość produkowanej w Polsce żywności. Na cel główny projektu składają się cele szczegółowe:

  • wsparcie realizacji unijnej dyrektywy dotyczącej obowiązku stosowania zasad integrowanej ochrony roślin i krajowego planu działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin,
  • racjonalizacja stosowania przez producentów rolnych środków ochrony roślin i wspomaganie podejmowania decyzji w ochronie roślin,
  • zwiększenie bezpieczeństwa produkowanej żywności,
  • poprawa operacjonalizacji danych dotyczących monitoringu zagrożeń przez podmioty realizujące zadania publiczne,
  • zwiększenie skuteczności działań i decyzji podejmowanych przez instytucje publiczne,
  • wyposażenie kadry doradczej ośrodków doradztwa rolniczego w kompetencje umożliwiające wykorzystanie w praktyce systemów wspomagania decyzji w zakresie stosowania środków ochrony roślin.

Cele projektu zostały sformułowane w oparciu o zidentyfikowane potrzeby potencjalnych odbiorców, które zostały określone na podstawie badania przeprowadzonego w formie ankiety internetowej i wywiadu.

W wyniku realizacji projektu zostaną udostępnione cztery e-usługi:

  1. Wirtualne gospodarstwo będzie obejmować cztery funkcjonalności: wspomaganie decyzji w zakresie stosowania środków ochrony roślin, udostępnianie komentarza agrometeorologicznego, monitoring agrofagów i prowadzenie karty pola. W przypadku wystąpienia zagrożenia zniszczenia uprawy przez chorobę lub szkodnika, system będzie poprzez wybrany przez producenta rolnego kanał komunikacji elektronicznej wysyłać powiadomienie o zagrożeniu.
  1. Śledzenie pochodzenia produktów oznaczonych jako pochodzące z rolnictwa i stosowanych środków ochrony roślin, umożliwiające uzyskanie informacji przez konsumentów żywności jakie środki ochrony roślin i w jakim terminie były stosowane w przypadku danego produktu rolnego.
  2. Raportowanie zagrożeń -usługa umożliwiająca generowanie raportów zawierających dane na temat zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Jest dedykowana przede wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego i instytucjom publicznym odpowiedzialnym za nadzór i realizację integrowanej ochrony roślin oraz jednostkom naukowym i badawczym na potrzeby opracowywania nowych modeli chorobowych i walidacji już istniejących.
  3. Udostępnianie danych meteorologicznych, odbiorcy tej e-usługi uzyskają dostęp do bieżących i archiwalnych danych meteorologicznych pochodzących z sieci stacji agrometeorologicznych systemu.

Z udostępnionych w systemie informatycznym e-usług będą mogli korzystać:

  • użytkownicy środków ochrony roślin, w szczególności rolnicy, sadownicy, działkowcy;
  • doradcy będący pracownikami wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego;
  • konsumenci żywności i przedsiębiorstwa rolno-przetwórcze;
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • instytucje publiczne prowadzące działalność w zakresie ochrony roślin na szczeblu centralnym;
  • uczelnie wyższe, jednostki naukowe, instytuty badawcze i pracownicy naukowi;

Na terenie działania Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w 2021roku zostanie zamontowanych 17 stacji meteorologicznych.  Zadaniem stacji jest wspomaganie systemu Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin.

 logotyp fundusze EU

 

Teresa Giel

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com