^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Relacja z programu „Przez innowacyjność do profesjonalizacji produkcji i rynku ziemniaka”

loga sir bez

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Projekt pt. „Przez innowacyjność do profesjonalizacji produkcji i rynku ziemniaka”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach
Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

W dniu 20 czerwca Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zorganizował wyjazd studyjny poświęcony realizacji programu „Przez innowacyjność do profesjonalizacji produkcji i rynku ziemniaka” do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Oddział w Jadwisinie. Uczestnikami wyjazdu byli producenci ziemniaków i doradcy z województwa śląskiego. Celem wyjazdu było ułatwianie tworzenia oraz funkcjonowania sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi i jednostkami naukowymi zainteresowanymi wdrażaniem innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Ziemniaki w polskim rolnictwie odgrywają wciąż dużą rolę. Produkcja ziemniaków jadalnych wymaga unowocześnienia technologii uprawy i poprawy jakości bulw. Ułatwianie wymiany wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, poprzez bezpośrednie przekazywanie wiedzy naukowej na platformie nauka-praktyce w ramach współpracy naukowców, doradców i rolników zaowocuje lepszymi wynikami w produkcji.

DSC 0543

Wyjazd studyjny stanowi krok do zmiany wizerunku polskiego ziemniaka, poprawy jakości i wydajności plonu, promocji wymiany materiału sadzeniakowego, poprawy stanu fitosanitarnego upraw oraz kompleksowego wdrażania metodyki integrowanej ochrony ziemniaka.

DSC 0569

Ziemniak nie jest rośliną łatwą w uprawie ze względu na szybki spadek potencjału genetycznego odmian oraz dużą inwazyjność agrofagów.

Celem wyjazdu było również pozyskanie najnowszych informacji o odmianach, technologiach uprawy, wynikających ze zwiększających się wymagań jakościowych ziemniaków kierowanych na rynek oraz dążenia producentów do uzyskiwania opłacalnych plonów. Bieżący transfer wiedzy z nauki do praktyki jest w pełni uzasadniony. Aktualizacja wiedzy z zakresu nowoczesnej agrotechniki i ochrony oraz innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie przyczyni się do korzystnych zmian w gospodarstwach zajmujących się produkcją ziemniaka na terenie województwa śląskiego. Grupa liczyła 50osób.

DSC 0557

Wyjazd został zrealizowany w ramach Działania KSOW na lata 2014-2020. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zgłębienia omawianej tematyki na konferencjach, które odbyły się w Częstochowie 27 czerwca i Mikołowie 28 czerwca. W ramach konferencji rolnikom przekazano oprócz wiedzy fachowej również materiały seminaryjne opracowane dla Programu przez pracowników Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie.

IMG 4223

IMG 4219

P1011956

P1011949 

Wyjazd studyjny i konferencje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników szkolenia.

Szczególne podziękowania składamy dla pracowników Zakładu Agronomii Ziemniaka w Jadwisinie za wyczerpującą realizację programu szkoleniowego.

DSC 0586

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com