^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Wojewódzka Konferencja Trzodziarska

Konferencja i debata o świniach w Mikołowie

„Konsolidacja środowiska trzodziarskiego w obliczu zagrożenia ASF i nowych wyzwań”.

świnie1

Mimo, że od poprzednich spotkań hodowców i producentów świń /listopadowe konferencje w Częstochowie i Mikołowie i wyjazd na fermę Czaple w grudniu ub.r./ upłynęło stosunkowo niewiele czasu to zapotrzebowanie z ich strony oraz pojawiające się nowe problemy i wyzwania sprawiły konieczność zorganizowania kolejnej, w jakimś sensie nadzwyczajnej konferencji, która odbyła się 23 marca 2017 roku w Mikołowie pod wymownym tytułem „Konsolidacja środowiska trzodziarskiego w obliczu zagrożenia ASF i nowych wyzwań”. Inicjatorami spotkania był Wojewódzki Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jako organizator i moderator konferencji, w której wzięli udział m. in.: Andrzej Bernacki – Z-ca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Tadeusz Hapeta – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Roman Włodarz – Prezes Śląskiej Izby Rolniczej, Krystian Kiełbasa – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Wojciech – Prezes Śląskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Po zagajeniu i przywitaniu gości i prelegentów przez Dyrektora Oddziału ŚODR w Mikołowie Jakuba Cofałę przystąpiono do omawiania niezwykle ważnych, merytorycznych zagadnień, m. in:

świnie2

  • ASF i jego implikacje dla hodowców, pytania i odpowiedzi.
  • Bioasekuracja na fermach trzody chlewnej.
  • Wpływ zakażeń cirkowirusowaych na zdrowie i opłacalność chowu świń.
  • Debata „Szanse i zagrożenia w polskim rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem produkcji trzody chlewnej”.

świnie3

            Andrzej Bernacki przedstawił zagrożenia i drogi wyjścia związane z wystąpieniem ASF w Polsce w aspekcie weterynaryjnym. Liczne pytania potwierdziły jak trudny jest to problem i choć nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane to potwierdzono niezwykłą wagę stosowania bezwzględnie bioasekuracji jako sposobu ochrony świń przed ASF oraz dla zachowania zdrowia świń. I właśnie temu zagadnieniu poświęcona była prezentacja Marcina Strzelczyka, który w bardzo szczegółowy sposób nakreślił w wielu aspektach bioasekurację
i właściwą dezynfekcję na fermach trzody chlewnej. Z kolei Piotr Bajda skupił się na zdrowiu świń, zakażeń cirkowirusowych oraz ich ważnym znaczeniu w efektywnym chowie świń.

świnie4

Po przerwie natomiast Roman Włodarz opisał sytuację w produkcji trzody chlewnej oraz poddał ją gruntownej i wszechstronnej analizie, która dotyczyła także innych sektorów rolnictwa, rozpoczął tym samym debatę dotycząca nie tylko ASF i jego implikacji dla hodowców ale w ogóle o sytuacji w rolnictwie w szerokim kontekście od dopłat unijnych, ustawę o ustroju rolnym po szkody łowieckie. Podnoszone kwestie wywoływały ożywioną dyskusję, liczne uwagi i propozycje.

 świnie5

W rozważaniach stwierdzono, że brak jest wsparcia dla hodowców ze strony czynników decyzyjnych czy odpowiednich instytucji. Brak jest nawet zrozumienia, nie mówiąc
o wdrażaniu postulatów zgłaszanych przez producentów świń i rolników zaś kosztami wyjścia z zaistniałej, bardzo trudnej sytuacji, nie zawinionej przecież przez hodowców, próbuje się właśnie ich w znacznej mierze obarczyć.

świnie6

Na zakończenie dyskutowano jak w trudnych czasach znaleźć dobre rozwiązania, dokonano wymiany myśli ale i doświadczeń dotyczących w szerokim rozumieniu chowu świń. Zwrócono uwagę na nadmierną regulację prawną, trudno chować świnie w gorsecie unijnych przepisów, dokonano także wyboru nowych władz związkowych. Konferencja była udana a przede wszystkim pożyteczna, bo chociaż nie zmieniła sytuacji hodowców to przedyskutowanie problemów, określenie zagrożeń ale i szans pozwoli lepiej radzić sobie w trudnych czasach producentom świń.

Dzięki sponsorom Cid Lines oraz Boehringer Ingelheim Marketing, którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był poczęstunek i tradycyjny śląski żurek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje.

Patronat nad konferencją objął PZHiPTCH POLSUS.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com