^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Wyjazd studyjny - innowacje w produkcji mleka

wyjazd5

Doradcy Działu Technologii Produkcji Rolnej i Doświadczalnictwa oraz PZDR w Lublińcu i PZDR w Częstochowie uczestniczyli w bardzo udanym wyjeździe studyjnym, zorganizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu na temat „Innowacje w produkcji mleka”, realizowanym w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017, w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich (SIR).

wyjazd4

Grupa szkoleniowa (40 osób) obejmowała doradców rolniczych - specjalistów ds. produkcji zwierzęcej, przedstawicieli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i rolników zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań w hodowli i chowie bydła mlecznego. Wyjazd studyjny obejmował teren województwa wielkopolskiego, gdzie zaplanowano wykłady i warsztaty w trzech, nowoczesnych fermach bydła mlecznego.

wyjazd3

W należącej do Pawłowickiego ZD nowoczesnej oborze na 417 krów wraz z halą udojową typu rybia ość, posiadającą 2x14 stanowisk udojowych, oglądaliśmy wolnostanowiskowy system utrzymania krów w którym są wydzielone strefy wypoczynku, żywienia i dojenia krów - wpływaj korzystnie na zdrowie, reprodukcję jak również na utrzymanie krów w czystości oraz zapewnia wysoki poziomu higieny pozyskiwanego mleka.

wyjazd2

Warsztaty praktyczne w Gałowie prowadzone były w nowej oborze na 280 krów, która zapewnia krowom bardzo dobry komfort i mikroklimat. Krowy w Galowie dojone są w nowoczesnej hali udojowej typu „bok w bok” (2x18). Jest to pierwsza w Polsce dojarnia, w której zastosowano dój ćwiartkowy, tzn. taki, jak w robotach udojowych.

wyjazd1

Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli możliwość obserwowania doju w hali udojowej oraz prezentacji danych, gromadzonych w ramach systemu na ekranie komputera. W miejscowości Kiedrów k. Wągrowca gościliśmy w oborze na 230 sztuk krów mlecznych, która wyposażona była w trzy roboty udojowe, robot do podgarniania paszy, robot do czyszczenia powierzchni rusztowej oraz dwie stacje paszowe.

wyjazd7

W trakcie wyjazdu studyjnego, jako uczestnicy, mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo ciekawych i interesujących wystąpień przeprowadzonych przez wybitnych fachowców. Zaprezentowano szereg ciekawych i stojących na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykładów o następującej tematyce:

wyjazd6

- Praktyczne wykorzystanie systemu AFIF ARM na fermie bydła mlecznego dr Marian Kamyczek ZD IZ Pawłowice

- Pedometr, jako uniwersalne urządzenie do monitorowania behawioru i wykrywania rui  w stadach krów mlecznych i mięsnych. dr hab. Piotr Wójcik, prof. IZ PlB -Instytutu Zootechniki PlB w Balicach.

wyjazd8

- Rola mikroklimatu obory w kształtowaniu produkcyjności, zdrowotności i płodności bydła mlecznego dr hab. Jacek Walczak, prof. IZ PlB - Instytut Zootechniki PIB w Balicach.

wyjazd9

- Warsztaty praktyczne w Pawłowicach na Fermie bydła mlecznego. dr Marian Kamyczek ZD IZ Pawłowice

Diagnozowanie i programowanie produkcji mleka na poziomie krowy mgr inż. Łukasz Perlik Farm Partner AFILAB

IMG 2206

Milkline - system kontroli produkcji mleka Czujniki przeżuwania, jako narzędzia kontroli żerności bydła mgr inż. Piotr Koźlicki

Konieczność dostosowania chowu bydła mlecznego do wymagań ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. dr hab. Jacek Walczak, prof. IZ PlB - Instytut Zootechniki PIB w Balicach,

-Efekty produkcyjne i zdrowotne w stadzie bydła mlecznego wykorzystujące system Milkline

mgr inż. Marian Pankowski Prezes firmy Gałopol

- Rola robotów w poprawie ekonomiki produkcji mleka. Arend Jan Hendriks, właściciel gospodarstwa Hendripol Sp. z o.o. z oborą, w której użytkuje od 2013 roku 4 roboty udojowe.

- Parametry doju mleka w oborach z robotami. dr inż. Beata Sitkowska Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

- Rola i znaczenie selekcji na cechy funkcjonalne w hodowli bydła mlecznego. dr hab. Piotr Wójcik, prof. IZ PlB -Instytutu Zootechniki PlB w Balicach.

- Efekty produkcyjne wprowadzenia robotów udojowych do gospodarstwa. Warsztaty praktyczne na Fermie bydła mlecznego w Wągrowcu w systemie Lely Damian Kamiński Kierownik gospodarstwa Wągrowiec, Joanna Aerts dyrektor marketingu w firmie Lely East sp. z o.o.

IMG 2201

Towarzyszące wyjazdowi studyjnemu wykłady, stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości chowu i hodowli bydła mlecznego. Wyjazd był bardzo udany i pożyteczny, z pewnością będzie nam służył w dalszej pracy doradczej.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com