^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Rozpoznawanie i monitoring agrofagów w ramach systemu integrowanej ochrony

W dniach 7-8 grudnia 2015 roku doradcy ŚODR brali udział w zajęciach dotyczących rozpoznawania i monitoringu agrofagów w ramach systemu integrowanej ochrony. W czasie  warsztatów omówiono min. objawy zgorzeli podstawy źdźbła i naczyniowej pasiastości zbóż.

 

Naczyniowa pasiastość zbóż wywoływana jest przez grzyb Cephalosporium gramineum. Objawy choroby występują wyłącznie na nadziemnych częściach zbóż. Charakterystyczne objawy to:

- początkowo długie, żółte lub żółto-beżowe pasy na całej długości blaszki liściowej przechodzące aż na pochwy liściowe, w dalszych fazach rozwoju choroby całkowite obumieranie zainfekowanych liści, przedwczesne bielenie kłosów i całych roślin, brunatno-czarne przebarwienie podkolanowego przewężenia źdźbła.

 

Zgorzel podstawy źdźbła jest odglebową chorobą zbóż i traw powodowaną przez grzyb Gaeumannomyces graminis. Nasilenie choroby jest zwykle większe w zasiewach zbóż ozimych niż jarych. Na polach silnie porażonych już jesienią widoczne są pierwsze objawy choroby, tj. żółknięcie siewek oraz czernienie korzeni. Rośliny porażone dają się łatwo wyrwać z ziemi na skutek zniszczenia systemu korzeniowego. Po przygotowaniu preparatu mikroskopowego wyraźnie widać zaczerniony walec osiowy oraz początkowo stosunkowo jasną warstwę korową. W miarę rozwoju choroby grzyb przenosi się na podstawę pędów (czarne skupiska grzybni widoczne po usunięciu pochwy liściowej).

 

iung

 

 

pasiastosc

 

zgorzel

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com