^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

GWARA ŚLĄSKA NA WESOŁO – ŚWIĘTO MIŁOŚCI DO TRADYCJI

W Teatrze Ziemi Rybnickiej 21 stycznia odbył się XIX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Od lat organizatorem konkursu jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku wraz z Teatrem Ziemi Rybnickiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 13 Kół Gospodyń Wiejskich. Panie reprezentowały gminę i miasto Czerwionka-Leszczyny, gminy: Gaszowice, Lyski, Świerklany oraz miasto Rybnik. Konkurencje prezentowane w konkursie to: scenka kabaretowa „A jo Ci przaja” (Kocham Cię), piosenka „Miłość wypełnia nasze serca” i słodkie wypieki – ciasteczka-serduszka. Scenki kabaretowe nie ustępowały znanym kabaretom, a piosenki o miłości, również do małych Ojczyzn, po prostu wzruszały. W foyer teatru panie w pięknych ludowych strojach zachęcały do poczęstunku – ciasteczka można było degustować bez końca. W tej doskonałej atmosferze upłynął przypadający akurat Dzień Babci.

Do teatru przybyło mnóstwo gości.  Nie zabrakło włodarzy miast i miasteczek. Z dumą spoglądali na scenę. Imprezę swoją obecnością zaszczycił wiceprezydent Rybnika Wojciech Kiljańczyk, starosta rybnicki Damian Mrowiec, wicestarosta Marek Profaska, europoseł Izabela Kloc oraz pozostali włodarze miast i gmin powiatu rybnickiego oraz radni i sołtysi. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentowała zastępca dyrektora Anna Szymik. MG 9684 wynik

Gościem specjalnym w tym roku był pełen pasji i miłości do tradycji, pieśni i tańca, zespół Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia. Ten żywiołowy występ, pełen góralskiej muzyki i kolorów sprawił, że owacjom na stojąco nie było końca! Każdy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to właśnie okazja do zaprezentowania i poznania nieco innej kultury. Tym razem kultury górali beskidzkich. Serca zebranych w teatrze rosną, kiedy uświadamiają sobie, jak barwna i przepiękna w swojej kulturze jest Polska!

Poziom tegorocznego turnieju był niezwykle wysoki i trudno było wyłonić zwycięzcę. Jednak po raz kolejny NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymało niezwykle utalentowane KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PALOWICACH. GRATULUJEMY!

Niezmiennie zapraszamy na wydarzenie koła gospodyń wiejskich z całego województwa śląskiego, aby wspólnie z nami zachwycić się talentem, kreatywnością, poczuciem humoru i odwagą pań z KGW, a później przeszczepić pomysł na swoje wspaniałe regiony. Kultywowanie tradycji, zwyczajów i gwary to niezwykle ważny elementt naszego dziedzictwa kulturowego, które – między innymi dzięki takim wydarzeniom – możemy wspólnie ocalić od zapomnienia. To było prawdziwe święto miłości – miłości do tradycji i Ojczyzny.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com