^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

ŚWIĘTO KULTURY LUDOWEJ W RYBNIKU

Już po raz piętnasty w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku spotkali się miłośnicy śląskiego folkloru. A nie było łatwo o miejsce na widowni, bowiem bilety były wyprzedane już na początku grudnia. To bardzo cieszy i motywuje, zarówno organizatorów, jak i głównych bohaterów wydarzenia. Okazuje się, że gwara śląska, w dodatku zaproponowana na wesoło, cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców regionu.

19 stycznia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się po raz XV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Organizatorem imprezy jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Patronat honorowy objął Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, Starosta Powiatu Rybnickiego, Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – Marek Dziubek. W turnieju wzięło udział 16 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu rybnickiego, uprzednio wyłonionych na etapach gminnych.

Panie prezentują się rokrocznie w trzech konkurencjach. Zwykle najbardziej jednak zdumiewa scenka kabaretowa prezentowana przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem temat przewodni to „Oma czyli babcia fit”. Panie zachwyciły widzów kreatywnością, odwagą, poczuciem humoru i ogromnym talentem! Widownia śmiała się aż do łez, kiedy panie, obserwując rzeczywistość, pokazywały, często w sposób przerysowany, pogoń babć za modą na zdrowy styl życia. Na szczęście wciąż są między nami babcie, które pieką wnuczętom pączki i inne, może równie kaloryczne, ale fantastyczne tradycyjne potrawy. Kolejna konkurencja to piosenka bądź taniec w ludowym, regionalnym klimacie. Tu zawsze jest okazja do zaprezentowania tradycyjnych, ludowych strojów, które tak cudownie różnią się między sobą. Trzecia konkurencja to popis kulinarny. W tym roku wszyscy zgromadzeni częstowani byli murzynkiem w foyer teatru na stoiskach pięknie udekorowanych i dostojnie prezentowanych przez panie w strojach ludowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki i bardzo wyrównany, ale nagrodę publiczności otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Bełku, z gminy Czerwionka-Leszczyny. Gratulujemy!

Gości było tak dużo, ile teatr zdołał pomieścić, a wśród widzów nie zabrakło znamienitych osób. Wśród nich był Starosta powiatu rybnickiego, Damian Mrowiec, Zastępca Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Anna Szymik, włodarze wszystkich gmin, posłowie, radni powiatowi i radni miast. Ich obecność świadczy o tym, że rola Kół Gospodyń Wiejskich jest nie do przecenienia, a zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów ludowych jest niezmiernie ważne dla naszej tożsamości.

Tradycyjnie, styczniowe wydarzenie w teatrze to również spotkanie z innym niż śląski odcieniem polskiej kultury ludowej. Tym razem na deskach teatru zaprezentował się zespół ludowy Dąbrowiczanki 1 z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica z województwa lubelskiego. Bisom nie było końca. Zespół oczarował fantastycznymi, regionalnymi strojami i ogromną energią.

Dziękujemy wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich za udział w turnieju, a włodarzom za cenne nagrody. Wszystkich zapraszamy ponownie do Rybnika za rok!

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com