^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

ASF

W Polsce poza ptasią grypą w dalszym ciągu rozwija się wirus afrykańskiego pomoru świń. Afrykański pomór świń jest to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność.  Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

W Polsce bezustannie odnotowuje się nowe przypadki ASF stwierdzone u dzików, na szczęście nie pojawiają się nowe ogniska w stadach świń.

W zeszłym roku stwierdzono stwierdzono 103 ogniska w stadach świń. Oprócz tego, regularnie pojawiały się nowe przypadki ASF potwierdzone u dzików, których ilość przekroczyła 4 tys. Na początku 2021 r. jest niewiele lepiej, gdyż liczba przypadków potwierdzonych u dzików wynosi już 198.

Z powodu rozwijającego się wirusa ASF władze Ukrainy rozszerzyły restrykcje importowe o kolejne województwo w Polsce (zachodniopomorskie). Zakaz eksportu z powodu ASF dotyczy już 9 województw.

 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom z całej Polski, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń. Warunki i tryb przyznawania pomocy, w tym szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach beneficjentów, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lipca 2017 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz.  223, z późn. zm.). Nabór wniosków trwa do 29 marca 2021 roku.

dzik

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com