^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Nowe technologie w produkcji roślinnej

20180710 132442

Pod pojęciem produkcji roślinnej rozumiemy przetwarzanie materii nieorganicznej w organiczną przez rośliny samożywne ( autotroficzne) z wykorzystaniem energii słonecznej.

Wyróżniamy kilka rodzajów produkcji roślinnej : polowa produkcja na gruntach ornych, produkcja pasz na użytkach zielonych, produkcja ogrodnicza, w skład której wchodzi sadownictwo, ogrodnictwo, kwiaciarstwo, uprawa roślin leczniczych, produkcja roślin wodnych w zbiornikach naturalnych i sztucznych, produkcja leśna.

Najbardziej rozpowszechniona i popularna jest produkcja polowa, w wyniku której uprawia się rośliny stanowiące pokarm dla ludzi , pasze dla zwierząt oraz surowiec dla różnych gałęzi przemysłu.

W obecnych czasach dąży się ciągle do nowych rozwiązań w produkcji roślinnej, mających na celu uzyskanie lepszych i zdrowszych produktów, w przystępnych cenach , spełniających wymogi dotyczące zawartości antybiotyków czy pestycydów oraz zapewniających opłacalność produkcji i jej rentowność.

Spośród wielu innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej możemy wyróżnić między innymi uprawę bezorkową tzw. powierzchniową oraz tzw. uprawę zerową i siew bezpośredni.

Uprawa bezorkowa jest alternatywą dla orki tradycyjnej, polega ona na spulchnianiu i mieszaniu gleby bez potrzeby jej odwracania. Uprawa ta szczególnie sprawdza się w uproszczonych płodozmianach z przewagą zbóż, na terenach pagórkowatych, na glebach zasobnych w wapń, w przypadku niewłaściwego nawodnienia gleby oraz na terenach o silnym urzeźbieniu w celu ich ochrony przed erozją. Do osiągnięcia zamierzonego efektu w uprawie gleby , wykorzystuje się takie narzędzia jak kultywatory-grubery, brony talerzowe i wirnikowe, spulchniacze, maszyny uprawowe, których praca ma na celu intensywne , płytkie mieszanie gleby po zbiorze roślin.

Siew bezpośredni tzw. uprawa zerowa polega na umieszczeniu materiału siewnego w nieuprawionej wcześniej glebie, poprzez nacięcie gleby w odpowiedni sposób i przykrycie ziarna, bez żadnej innej mechanicznej ingerencji w glebę. Taki rodzaj siewu wpływa na oszczędność czasu związanego z uprawą roli , mniejsze zużycie paliwa , zwiększoną zawartość próchnicy w glebie i zawartość wody, zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin w przyszłości, zabezpieczenie przed erozją , wymywaniem składników pokarmowych i substancji aktywnych do wód gruntowych oraz ograniczenie emisji CO2, poprzez całoroczne pokrycie gleby resztkami roślin oraz zwiększoną opłacalność produkcji i mniejsze nakłady siły roboczej.DSC 0075

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com