^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Barszcz Sosnowskiego - roślina inwazyjna i niebezpieczna

HPIM6084.nJPG

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) – roślina należąca do rodziny selerowatych(Apiaceae). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. W okresie od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX wieku wprowadzany był do uprawy w  niektórych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna.

Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie, stała się bardzo uciążliwa dla środowiska jako gatunek inwazyjny i bardzo trudny dla zwalczania.

    Do Polski sprowadzony został w końcu lat pięćdziesiątych XX wieku i początkowo był przedmiotem badań nad właściwościami leczniczymi. Po kilku latach trafił do uprawy jako tania roślina pastewna, głównie do państwowych gospodarstw rolnych. W latach 80. zaniechano uprawiania barszczu, ale roślina zaczęła błyskawicznie się rozprzestrzeniać, na początku głównie w południowej Polsce, ale w ostatnim czasie jej stanowiska odnajduje się także na Mazurach czy Pomorzu. Choć są systematycznie likwidowane, dzięki silnemu systemowi korzeniowemu błyskawicznie odrastają i stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Barszcz Sosnowskiego można spotkać w wielu miejscach, rośnie na łąkach i w przydrożnych rowach, nad brzegami rzek i jezior, w ogrodach i parkach.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niezwykle kłopotliwą, która w sposób inwazyjny zajmuje tereny na których intensywnie się rozwija. Ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry, podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.

Źródło :wiadomości internetowe

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com