^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Wycieczka edukacyjna dzieci z Rzuchowa do Bieńkowic

W dniu 22 maja 2015 roku odbyło się seminarium wyjazdowe dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzuchowie do Bieńkowic. Organizatorami wycieczki byli: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie - PZDR Racibórz oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rzuchowie. Celem wycieczki była edukacja w zakresie gospodarki pasiecznej oraz rzemiosła kowalskiego. Dzieci zwiedziły słynne muzeum kowalstwa należące do pana Jana Sochy oraz gospodarstwo państwa Hanczuch, prowadzące chów pszczoły miodnej.

W muzeum dzieci podziwiały ekspozycję maszyn i narzędzi służących rzemiosłu kowalskiemu w dawnych czasach i obecnie oraz bogatą kolekcję wyrobów kowalskich, zgromadzonych przez rodzinę państwa Sochów od 1702 roku. Z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści mistrza kowalskiego o wielkim znaczeniu tego rzemiosła w dawnym rolnictwie, a także bardzo romantycznej historii powstania bieńkowickiej kuźni. Dzieci miały także okazję przyglądać się kowalowi w trakcie pracy.

Kolejnym punktem wycieczki było gospodarstwo zajmujące się chowem pszczół i pozyskiwaniem miodu należące do państwa Hanczuch. Pan Konrad Hanczuch rozpoczął swoją lekcję od demonstracji ula wykonanego ze szkła w którym można podziwiać pracę pszczół na plastrze miodu. Dzieci wykazały ogromne zaciekawienie możliwością podziwiania pszczoły podczas pracy. Po obejrzeniu uli, przyszedł czas na wykład, podczas którego pan Konrad Hanczuch w sposób przystępny opowiedział uczestnikom o życiu pszczół: ich rozwoju, organizacji pracy w ulu, produkcji miodu oraz innych produktach pszczelich i ich wykorzystaniu przez człowieka. Omówił wielkie znaczenie pszczół w rolnictwie i przyrodzie. Dzieci zadawały wiele pytań, mogły także oglądać niezbędne pszczelarzowi narzędzia pracy, a także skosztować do woli miodu prosto z plastra, zobaczyć przez specjalne okulary, jak nasz świat widzą pszczoły. Po wykładzie przyszedł czas na praktykę. Rozdano karty pracy, na których dzieci odpowiedziały na pytania i zagadki dotyczące treści wykładu oraz wykonały świeczki z wosku pszczelego. Kolejny etap szkolenia odbywał się w nowocześnie wyposażonej pracowni w której dzieci mogły własnoręcznie pomagać pszczelarzom w pozyskaniu miodu z plastra. Na koniec miód, który odwirowano i przecedzono, nalano do słoiczków, aby każdy uczestnik mógł zabrać go ze sobą.

Wyjazd uczniom ZSP Rzuchów podobał się bardzo. Dzieci poszerzyły wiedzę o pszczołach i ich wielkim znaczeniu, a także poznały praktyki rzemiosła kowalskiego, bez którego nie mogło dawniej być mowy o rozwoju rolnictwa.ze.art.1ze.art.2ze.art.3ze.art.4ze.art.5ze.art.6

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com