^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

OGÓREK GRUNTOWY W LIPCU

Zagon ogórkówjpg

Od początku lipca, po ok. 2 miesiącach od wysiewu, rozpoczęły się zbiory ogórków. Owoce zbiera się w różnych fazach wzrostu, zależnie od przeznaczenia (ważna jest wysiana odmiana):

korniszon      dł. 3 – 5 cm

konserwowy dł. 8 – 10 cm

kwaszeniak  dł. 8 – 18 cm

sałatkowy     dł. co najmniej. 12 cm.

Nie należy dopuszczać do ich żółknięcia. Częstość zbiorów zależy od przebiegu pogody. Ogórki uprawiane w polu powinno się zbierać w godzinach rannych, po opadnięciu rosy. Nie zaleca się zbioru w godzinach południowych, w czasie deszczu i upału. Zbiór powinno się wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić owoców, pędów i systemu korzeniowego . Nie należy również odwracać pędów.

Ogórki można uszczykiwać lub obcinać nożem w połowie szypułki i delikatnie układać do skrzynek. Składowanie powinno odbywać się w zacienionym miejscu.

Nawożenie

W trakcie wiązania, dorastania owoców i plonowania, ogórek wymaga potasu i fosforu. Potas musi być zastosowany w formie siarczanowej, ponieważ ogórek jest wrażliwy na chlorki. Nawozy mineralne nie wpływają ujemnie na jakość ogórków kwaszonych, jeśli wszystkie z potrzebnych składników mineralnych są zastosowane w odpowiednio dobranym stosunku. Warto zastosować nawozy wieloskładnikowe, np. Azofoskę, Fruktus, Biopon. Dokarmianie stosuje się w czasie owocowania, kiedy trudno nawozić warzywa w sposób posypowy. Dobry wyniki daje oprysk Florovitem rozpuszczonym w wodzie (stężenie 1-2%).

Nawadnianie

Ogórek jest wrażliwy na niedobór wody. Ta wrażliwość jest szczególnie uciążliwa na glebach lżejszych i przy uprawie bez obornika. Ponadto odmiany heterozyjne (F1) cechujące się wysoką plennością mają większe wymagania wodne. Podlewanie wpływa na zwiększenie plonu o ok. 50 % i poprawia jakość owoców. Odpowiednio podlewane rośliny rodzą ogórki o zmniejszonej tendencji do tworzenia pustych przestrzeni i mięknięcia w czasie kiszenia.

Ogórek od początku kwitnienia do końca zbiorów również potrzebuje znacznej ilości wody. Co 4-6 dni należy go zasilać dawkami wody nieprzekraczającymi 20 l/m2.

Ogórek silnie reaguje na zmianę temperatury, najlepiej więc podlewać w godzinach rannych, co zmniejsza ryzyko porażenia roślin przez kanciastą plamistość i mączniak prawdziwy. W godzinach popołudniowych można podlewać wodą ogrzaną, zebrana w zbiornikach, najlepiej bezpośrednio pod korzeń.

Zwalczanie chwastów

Chwasty w ogórkach powinny być usuwane jak najwcześniej, na bieżąco, zanim się rozrosną. Ich późniejsze zwalczanie grozi uszkodzeniem całych roślin ogórka. Także poruszanie się i przekładanie pędów ogórka powoduje zrzucanie zawiązków owoców. Preferowanym sposobem ograniczenia zachwaszczenia jest ściółkowanie powierzchni materiałami nieprzepuszczalnymi światła: czarną folią lub czarna agrowłókniną. Chwasty, które wyrosną w miejscach niezakrytych można zwalczać mechanicznie motyką.

Źródło:

S. Kaniszewski - Warzywa o soczystych owocach

D. Hass, Z. Kawecki, J. Marcinkowski – Rok na działce

Metodyka integrowanej produkcji ogórka gruntowego PIORIN 2020 r.

zdj. zagon ogórków na polu ogrodniczym ŚODR O. Mikołów, K. Krasoń

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com