W Lany Poniedziałek 6 kwietnia w Wilamowicach pełno było kolorowych Śmierguśników – miejscowych przebierańców, gdzie zgodnie z tradycją przy muzyce, gwizdach i radosnych okrzykach polewali wodą dziewczyny i wszystkich udających się na rynek. W podbeskidzkim miasteczku w Wilamowicach zabawa zaczyna się już w niedzielny wieczór w Wielkanoc, gdzie młodzi kawalerowie zbierają się w grupy i w kolorowych strojach, maskach oraz w barwnych kapeluszach odwiedzają domy znajomych panien. Jak wynika z opisów etnografów, na przełomie XIX i XX wieku w zabawie tej brali udział zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. Choć już po świętach to można zobaczyć Śmierguśników i poznać ciekawą kulturę wilamowską zwiedzając Muzeum Kultury Wilamowskiej.

Tekst i zdjęcia: Anna Zawadzak



