^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Szkolenia dla rolników PS WPR

Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 7 maja 2025 r.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW:

W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry, mimo to polskie służby nadal utrzymują 24 godzinne kontrole prowadzone na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone). Przypominamy, iż w pasach dróg krajowych ustawione są tablice informacyjne o ograniczeniach w ruchu wjazdowym.

Od 17 kwietnia do 6 maja br. z Węgier do Polski nie transportowano żadnych zwierząt parzystokopytnych; brak również przesyłek owiec, kóz i świń. Od 11 kwietnia do 6 maja br. ze Słowacji do Polski wjechały 164 przesyłki bydła do uboju (1 722 sztuki zwierząt), wszystkie przesyłki pochodziły ze stref wolnych od pryszczycy, na których nie obowiązywały żadne ograniczenia w handlu wewnątrzunijnym. W okresie od 24 kwietnia do 6 maja br. ze Słowacji do Polski wjechało również 5 przesyłek owiec do uboju (212 sztuk zwierząt). Wszystkie przesyłki bydła i owiec przyjechały do zakładów zlokalizowanych w województwie małopolskim i zostały poddane dezynfekcji na przejęciach granicznych oraz w miejscach docelowych.

W Polsce nie ma też nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Przypomnijmy, ostatnie 85 ognisko HPAI stwierdzono 2 maja w gospodarstwie komercyjnym zlokalizowanym w m. Kierzenko, gm. Kępno, powiat kępiński, w województwie wielkopolskim, w którym utrzymywanych było łącznie 20 523 gęsi
oraz kur rzeźnych. Wcześniejsze przypadki zakażeń drobiu stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. 

Apelujemy do rolników, hodowców i wszystkich osób mających bieżący kontakt z hodowcami o odpowiedzialne zachowania i bezwzględne stosowanie zaostrzonych zasad ochrony. Przypominamy, że wszystkie regulacje mają być do odwołania realizowane przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną. Ich szczegółowy katalog zawarty jest we wcześniejszych komunikatach Zespołu Zarzadzania Kryzysowego MRiRW (ostatnia publikacja wczoraj: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca---aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-6-maja-2025-r)

Przypominamy, dla wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) okresem najwyższego ryzyka (łatwość przeniknięcia wirusa do ferm utrzymujących drób) jest okres jesienno-zimowo -wiosenny, przy czym największa liczba ognisk potwierdzana jest cyklicznie od października do kwietnia (migracje dzikich ptaków). Biorąc pod uwagę specyfikę występowania HPAI w Polsce i w innych krajach, gdzie występuje wirus można założyć, że jesteśmy w trendzie wygaszania zakażeń, a nowy sezon zachorowań może rozpocząć się w okresie jesieni i przejść płynnie z ogniskami na początek przyszłego roku.

Pełena treść informacji na stronie MRiRW - otwórz
Wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie Pryszczyca – Walczymy z dezinformacją.  

Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii 

komunikat 7 maja 1

 

Źródło: MRiRW

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com