Gra Superfarmer została wydana w 1943 roku i pierwotnie nosiła nazwę "Hodowla zwierzątek", a jej twórcą był wybitnie utalentowany matematyk Karol Borsuk. Gra została przez niego opracowana po tym, jak Uniwersytet Warszawski, gdzie pracował został zamknięty w 1939 roku przez Niemców. Gra nie tylko dawała odskocznię, ale była źródłem utrzymania rodziny Borsuków. Z grą nieodłącznie związany jest dialog, który miał towarzyszyć rozmowom telefonicznym dotyczącym zamówienia.
- Halo?
- Dzień dobry, czy to Hodowla Zwierzątek?
- Tak. Borsuk przy telefonie.
W czasie Powstania Warszawskiego uległy zniszczeniu niemal wszystkie egzemplarze tej gry, jedyny uchował się w niezniszczonym domu pod Warszawą i dzięki niemu możliwe było odtworzenie gry z zachowaniem mechaniki i pierwotnego wyglądu. Ten egzemplarz znajduje się aktualnie w Muzeum Powstania Warszawskiego, które stworzyło reprint oparty właśnie na pierwotnym wyglądzie, a efekt jest widoczny na zdjęciu powyżej i dostępny w sklepie Muzeum.
Mechanika gry jest oparta na rachunku prawdopodobieństwa, przy rzucie dwoma dmunastościennymi koścmi otrzymujemy 144 możliwe kombinacje. Najprawdopodobniej jest to pierwsza w Europie gra, która właśnie tak nietypowe kości wprowadziła do rozgrywki. Rozgrywka polega na zbieraniu zwierząt gospodarskich, rozmnażaniu ich i wymienianiu. W czasie rozgrywki trzeba uważać tylko na wilka i lisa- na każdej kości znajduje się jedno pole z drapieżnikiem, który będzie próbował uszczuplić nasze stado zwierzątek. Granie w Superfarmera jest fenomenalnym sposobem spędzania czasu z rodziną, rozgrywka jest prosta, ale wciągająca zarówno dla najmłodszych, jak i starszych graczy. Gra jest ponadczasowa, można już rzec, że kultowa, liczne pokolenia Polaków miały możliwość świetnie się przy niej bawić. Gra doczekała się również licznych wydań zagranicznych i jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych polskich gier planszowych na świecie. Poniżej dwie wersje gry- wznowienie z 1997 roku oraz aktualnie dostępna w sprzedaży wersja.
Zdjęcia autorstwa: 1. Muzeum Powstania Warszawskiego, 2. Wydawnictwo Granna.