Na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego ukazała się publikacja „LEADER, wspiera przedsiębiorczość, nowe rozdanie" dotycząca wspierania przedsiębiorczości poprzez program LEADER. Opracowanie ukazuje specyfikę ubiegania się o wsparcie lokalnych inicjatyw i inwestycji przedsiębiorców drogą poprzez Lokalne Grupy Działania (LGD). W tekście poruszone są kwestie dotychczasowych doświadczeń wspierania przedsiębiorczości tą metodą, a także opisane zostały zaplanowane do wdrożenia w Krajowym Planie Strategicznym narzędzia wsparcia na nowy okres (2024-27). Osobny rozdział broszury poświęcony został sposobowi ubiegania się o dotacje w LGD, co będzie przydatną informacją dla tych osób i podmiotów, które do tej pory nie miały doświadczeń w tym zakresie.
Autor zachęca do zainteresowania się ofertą LGD działającej na danym obszarze i poznania zapisów LSR, by dowiedzieć się jaką formę przybrał w danym terenie program LEADER.
Nowe „rozdanie” polskiego LEADERA zostało zawarte w Krajowym Planie Strategicznym na lata 2023-27, popularnie nazywanym w skrócie KPS. Jest to dokument wiodący, w którym zapisano warunki, rodzaje i formy wsparcia dotyczące wszystkich narzędzi pomocowych kierowanych w tym okresie w ramach EFRROW (Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich) na polską wieś.
Przykładem nowych narzędzi, jakim mogą dysponować w nowym okresie LGD jest rozwój pozarolniczych funkcji małych gospodarstw rolnych. Obejmuje on możliwość dofinansowania inicjatyw w zakresie: tworzenia lub rozwijania:
● gospodarstw agroturystycznych: − w przypadku tworzenia: przedłożona musi zostać koncepcja wdrożenia systemów jakości wiejskiej bazy noclegowej oraz rozwoju usług czasu wolnego i gospodarki doświadczeń. W wyniku realizacji projektu, gospodarstwo agroturystyczne musi przystąpić do organizacji zrzeszającej kwaterodawców wiejskich (nie później niż w dniu złożenia wniosku o płatność);
● zagród edukacyjnych: − w przypadku tworzenia: przedłożona musi zostać koncepcja rozwoju usług czasu wolnego i gospodarki doświadczeń, a w wyniku realizacji operacji gospodarstwo musi przystąpić do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych prowadzonej przez CDR O/Kraków (nie później niż w dniu złożenia wniosku o płatność).
• gospodarstw opiekuńczych: w przypadku rozwijania (dotyczy wszystkich trzech wyżej wymienionych form rozwoju pozarolniczych funkcji małych gospodarstw rolnych): wymagane jest minimum roczne doświadczenie w prowadzeniu działalności w tym zakresie, a także określenie standardu świadczonych usług oraz przedłożenie planu rozwoju tej działalności uwzględniającego m.in. rozszerzenie zakresu lub podniesienie standardu świadczonych usług.
W przypadku tworzenia jednej z trzech wymienionych form, wsparcie udzielane jest w formie dotacji w postaci ryczałtu do wysokości 150.000,00 zł., natomiast rozwój tego typu istniejących inicjatyw może liczyć na wsparcie w formie dotacji, w postaci refundacji kosztów kwalifikowalnych do wysokości 500.000,00 zł. W obu przypadkach dotacja przysługuje do 85% kosztów kwalifikowalnych, co wskazuje na istotne preferencje tych działalności, w porównaniu do innych aktywności gospodarczych (20% wyższa intensywność pomocy).
Zachęcamy, aby skierować swoje zainteresowanie na funkcjonującą na Państwa terenie LGD, by sprawdzić jaką ofertę ma ona w nadchodzącym okresie dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców. Zarówno w formie typowo inwestycyjnej, dotacyjnej, jak i w postaci działań edukacyjnych, budowania kontaktów, więzi gospodarczych czy sieciowania biznesu na obszarze działania.
www.cdr.brwinów
https://cdr.gov.pl/images/wydawnictwa/2023/2023-LEADER-WSPIERA-PRZEDSIEBIORCZOSC-NOWE-ROZDANIE.pdf