^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2024

SEMIANRIUM EKOLOGICZNE Z TEMATU ZBOŻA (ŻYTO, PSZENICA, JĘCZMIEŃ, OWIES, PSZENŻYTO, MIESZANKI ZBOŻOWE), RZEPAK, KUKURYDZA, ZIEMNIAKI, BOBOWATE I ICH MIESZANKI, PRZETWÓRSTWO ZBÓŻ"

 

logotypy

W ramach realizacji projektu „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”  Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zorganizował w dniu 15.10.2024 r.  seminarium nt. „ Zboża (żyto, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe), rzepak, kukurydza, ziemniaki, bobowate i ich mieszanki, przetwórstwo zbóż”.

IMG 20241114 091909 1

Podczas seminarium uczestnicy mogli wysłuchać trzech wykładów prowadzonych przez ekspertów z różnych instytucji naukowych i doradczych.

 

Pierwszy wykład, poprowadzony przez Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, dotyczył „Przeciwdziałania znoszeniu środków ochrony roślin z pól konwencjonalnych oraz znaczenia zielonej infrastruktury”. Prelegent przedstawił metody minimalizacji zanoszenia środków ochrony roślin z pól, w tym stosowanie miedz, siatek oraz stref buforowych, co pozwala na redukcję przenikania pozostałości chemicznych na sąsiednie pola.

IMG 20241015 102114

Drugi wykład, wygłoszony przez dr hab. Beatę Feledyn-Szewczyk, prof. IUNG PIB, dotyczył omówienia wyników badań na obiektach demonstracyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem rekomendowanych elementów innowacyjnych i dobrych praktyk. Ekspertka omówiła innowacyjne praktyki i dobre rozwiązania rolnicze, w tym agrotechnikę upraw, wpływ przedplonów, termin oraz normy siewu, a także dobór odmian i stosowanie środków ochrony w uprawach ekologicznych.

IMG 20241015 110544

Dr hab. Sylwia Żakowska-Biemans z SGGW w Warszawie przedstawiła temat „Marketing produktów i przetworów ekologicznych pochodzenia roślinnego”, zwracając uwagę na konieczność promocji produktów ekologicznych oraz dostępne kanały dystrybucji i strategie cenowe, które mogą zwiększyć konkurencyjność takich produktów na rynku.

IMG 20241015 133647

Dzięki seminarium uczestnicy mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, lecz także zapoznać się z praktycznymi wnioskami i obserwacjami z obiektów demonstracyjnych w całej Polsce. Seminarium sprzyjało wymianie doświadczeń między naukowcami a rolnikami, wzmacniając współpracę pomiędzy nauką a praktyką rolniczą. Uczestnicy seminarium mieli zapewnione wyżywienie, materiały seminaryjne  oraz możliwość wnioskowania o zwrot kosztów dojazdu do miejsca realizacji wydarzenia.

Tekst i zdjęcia: J.Kapitan

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com