^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2022

Budżet mleczarski na 2017 rok jest ponad pięciokrotnie niższy niż rok wcześniej.

W bieżącym roku dla sektora mleczarskiego na wydatki przewidziano mniej środków niż w 2016 r. W ubiegłym roku, ze względu na problemy, jakie pojawiły się po zakończeniu kwotowania produkcji mleka w UE, Komisja Europejska znacząco zwiększyła budżet na ten cel. Był on niemal pięciokrotnie wyższy od wydatków poniesionych w 2015 roku (106 mln euro)-informuje w grudniowym raporcie Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), która monitoruje zagraniczne rynki rolne.

wsparcie mleko

Zniesienie limitowania produkcji mleka od kwietnia 2015 r. miało doprowadzić do zwiększenia jego produkcji w UE. Rynek oczekiwał też spadku cen produktów mleczarskich.
I faktycznie produkcja mleka wzrosła, a ceny spadły. Zbiegło się to ze znacznym zmniejszeniem popytu na te artykuły mleczarskie ze strony krajów azjatyckich, a głównie Chin oraz z rosyjskim embargiem.

Niskie ceny utrzymywały się do czerwca 2016 r. Sytuacja zmieniła się w II połowie u.br., kiedy to na skutek niesprzyjających warunków pogodowych produkcja mleczarska w UE była niższa niż wcześniej prognozowano, a wzrostowi notowań unijnych przetworów mlecznych zaczął sprzyjać zwiększający się popyt ze strony krajów Azji.

Listopadowe notowania większości produktów mleczarskich wykazywały zwyżki. Poziom notowań był na ogół wyższy niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Pomimo niższych cen w I połowie 2016 r., produkcja artykułów mleczarskich w UE po pierwszych trzech kwartałach br. była na ogół wyższa niż przed rokiem. Dynamicznie rósł także eksport masła i serów. Po 9 miesiącach roku o 36 proc. zwiększył się eksport masła, a o 14 proc. wzrósł wywóz serów. Odnotowano też 19 proc. zniżkę wywozu OMP.

Pomimo spadków światowych cen produktów mleczarskich, KE nie zgodziła się w poprzednich latach na wsparcie w postaci refundacji eksportowych, nie wiadomo też czy zdecyduje się na takie dopłaty w tym roku.

Środki na dopłaty do przechowywania masła i tłuszczu mlecznego w 2015 roku były niewielkie i wyniosły 2,68 mln euro. W 2016 r. na ten cel przeznaczono już 15 mln euro, a na dopłaty do mleka w proszku 17 mln euro. W tym roku na dopłaty zarezerwowano odpowiednio 12 i 14 mln euro.

Ponadto w 2017 r. na unijny program mleko w szkole zaplanowano 75 mln tj. tyle co rok wcześniej. Pozostałe ewentualne wydatki na mleczarstwo: dopłaty do przechowywania serów, na refundacje eksportowe oraz na na inne wydatki kryzysowe nie zostały jeszcze w budżecie określone.

W unijnym projekcie budżetu na rolnictwo na 2017 rok wydatki zwiększono w porównaniu z 2016 r. o ok. 629 mln euro (+1,5 proc.) do ok. 42 mld euro, ale na interwencję na rynkach rolnych będzie o 2,25 mld euro mniej tj. o 16,3 proc. Więcej środków niż przed rokiem przewidziano na pomoc bezpośrednią (40,51 mld EUR to wzrost o 2,7 proc.).

żródło (PAP)

37
This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com