^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2021

Prewencja i mobilizacja – działania w sprawie pryszczycy w Polsce

Prewencja i mobilizacja. W Sejmie informacja na temat działań blokujących transmisję wirusa pryszczycy w Polsce

– Sytuacja jest dynamiczna i wymaga nadzwyczajnego zaangażowania nas wszystkich – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas  posiedzenia Sejmu RP. Szef resortu rolnictwa wymienił prowadzone i koordynowane przez MRiRW oraz służby weterynaryjne działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie wystąpieniu wirusa pryszczycy na terytorium Polski.
W swoim wystąpieniu minister Czesław Siekierski podkreślił, że jego celem nie jest wywoływanie nadmiernego niepokoju, jednak nie można ukrywać, że skala zagrożenia, z którym obecnie mierzy się resort rolnictwa i służby weterynaryjne, jest duża i wymaga nadzwyczajnej mobilizacji.


Przypomnijmy, że zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Polsce jest utrzymywanych ok. 6,3 mln sztuk bydła, z czego prawie 2 mln to bydło mleczne. Jesteśmy, po Niemczech i Francji, trzecim w Unii Europejskiej krajem z największym pogłowiem krów mlecznych. 
Ponadto Polska eksportuje 80 proc. produkcji wołowiny i ponad 30 proc. produkcji mleka – głównie do krajów Unii Europejskiej.
Minister Siekierski przypomniał, że na polską hodowlę trzody chlewnej składa się obecnie ponad 8,8 mln sztuk, a hodowla owiec w Polsce wynosi ok. 280 tys. sztuk.

Minister Siekierski zaznaczył, że właśnie prewencja jest w aktualnej sytuacji najważniejszą kwestią, o którą MRiRW dba od momentu pojawienia się pierwszego ogniska pryszczycy – w Niemczech.
– Wprowadziliśmy rozporządzenia uszczelniające granice natychmiast po potwierdzeniu nowych ognisk pryszczycy, jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek decyzji wykonawczych przez Komisję Europejską. Do tej pory zrobiliśmy znacznie więcej, niż wynikało z unijnych procedur. Sytuacja jest poważna i nic nie może ograniczać naszej determinacji w zapobieganiu przedostania się pryszczycy na terytorium Polski – podkreślił minister Siekierski.

Minister

Bieżące działania prewencyjne MRiRW
Resort prowadzi i koordynuje następujące działania:
* Współpraca ze Strażą Graniczną, Policją, Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową oraz z Inspektoratem Weterynarii, który pełni funkcje koordynacyjne.
* Dyżury służb weterynaryjnych w systemie 24-godzinnym, z wykorzystaniem systemu TRACES do monitorowania przemieszczania się zwierząt przez terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, na 10 przejściach granicznych.
* Bramki dezynfekcyjne i maty rozstawione na przejściach granicznych.
* Kontrola wszystkich gospodarstw, do których trafiły transporty zwierząt przed potwierdzeniem ognisk pryszczy na Słowacji. Wszystkie zwierzęta zostały przebadane i są objęte monitoringiem Inspektoratu Weterynarii.
* Działanie Laboratorium Pryszczycy w Zduńskiej Woli w trybie 24-godzinnym. Planowane uruchomienie laboratorium w Puławach.
* Monitoring i analiza sytuacji podczas codziennych odpraw sztabu kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w znacznej części z udziałem wojewodów i służb weterynaryjnych, koordynujących działania na Śląsku, Podkarpaciu, Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Aktualne informacje nt. pryszczycy
Wszystkie bieżące informacje związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP i działaniami prewencyjnymi są dostępne na stronie MRiRW pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/.
Link do wystąpienia ministra Czesława Siekierskiego w Sejmie: https://www.youtube.com/watch?v=cWSmfXYIzr8

 

Źródło: MRiRW

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com