^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2021

Tradycyjne techniki rękodzielnicze siłą Beskidów i okolic


loga informacja 2021 Rośliny 2

 Operacja „Tradycyjne techniki rękodzielnicze siłą Beskidów i okolic” propaguje rękodzieło związane z terenami górskimi Beskidów. Do charakterystycznych technik rękodzielniczych tego regionu należy hafciarstwo oraz wytwarzanie wyrobów z wełny (filcowanie).

Hafciarstwo rozwijało się z Beskidach od pokoleń, dawniej zdobiono głównie stroje regionalne, obrusy, bieżniki. W późniejszym czasie Beskidzkim haftem dekorowano więcej przedmiotów np. torebki, paski, odzież, poduszki, ozdoby choinkowe a nawet obrazy.

Natomiast wytwarzanie wyrobów z wełny od wieków związane jest z terenami górskimi i wypasem na pobliskich halach owiec. Owcza wełna to doskonały materiał rękodzielniczy, najczęściej poprzez zastosowanie techniki filcowania. Dawniej w ten sposób wytwarzano głównie kłobuki (kapelusze). Obecnie ma coraz szersze zastosowanie m. in do produkcji biżuterii, toreb.

Na terenach Beskidów i okolic obserwuje się zanikanie tradycyjnych technik rękodzielniczych z powodu coraz mniejszej ilości rękodzielników, mogących przekazać swoją wiedzę innym. Ci którzy jeszcze działają w tej dziedzinie często są w zaawansowanych wieku, stąd istnieje pilna potrzeba przekazania wiedzy większej ilości osób w praktycznej, warsztatowej formie w poszczególnych technikach rękodzielniczych: haftowaniu i filcowaniu.

Operacja „Tradycyjne techniki rękodzielnicze siłą Beskidów i okolic” przewiduje przeszkolenie 2 grup po 10 osób w hafciarstwie i filcowaniu w przystępnej, warsztatowej formie (każda gruba w obu technikach) Program warsztatów będzie obejmował poznanie technik haftu i praktyczne ozdabianie haftem materiałów i elementów strojów ludowych oraz poznanie techniki filcowania na sucho i praktyczne wykonywanie przedmiotów z filcu.

Głównym celem operacji jest rozpropagowanie tradycyjnych technik rękodzielniczych, by nie popadły w zapomnienie, rozszerzenie ich na większy obszar, a przez to zachowanie dziedzictwa kulturowego Beskidów i okolic oraz umożliwienie lokalnej ludności zarobkowania na bazie nabytych umiejętności rękodzielniczych

Natychmiastowym efektem operacji będzie przeszkolenie w trakcie warsztatów 20 osób w technice haftowania i filcowania oraz pokazanie efektów zdobytych umiejętności rękodzielniczych poprzez prezentację powstałych prac w formie wystawy pod koniec warsztatów.

Efektem długookresowym będzie aktywizacja uczestników do podjęcia działań w zakresie rękodzieła. Ponadto uczestnicy operacji będą chętni do dzielenia się wiedzą z innymi, wymiany doświadczeń, promocji rękodzieła na swoim terenie widząc szansę na dodatkowy dochód, eliminację ubóstwa, przetrwanie trudnych czasów oraz widząc szansę na rozwój swojej okolicy.

 Chcesz zostać Partnerem KSOW – zarejestruj się na stronie www.ksow.pl

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com