^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

Sezon na dynie rozpoczęty…

Dynia jest warzywem, które kojarzy nam się z aurą jesienną. Najbardziej jest ceniona za walory smakowe, lekkostrawność  oraz  bogactwo witamin i składników mineralnych. Ma także dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Spożywanie tego warzywa może przyczynić się do obniżania poziomu glukozy we krwi, zapobiegając cukrzycy. Miąższ oraz świeży sok z dyni wykazuje działanie moczopędne i znajduje zastosowanie przy leczeniu schorzeń nerek.. Ponadto miąższ stymuluje wydzielanie żółci oraz może być stosowany w leczeniu reumatyzmu. Surowa lub gotowana  dynia pomaga likwidować zaparcia dzięki dużej zawartości błonnika.

Właściwości lecznicze mają także nasiona dyni (popularnie nazywane pestkami), które są produktem wysokokalorycznym, o dużej zawartości tłuszczu, bogatego w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Pestki zawierają lecytynę, dzięki której korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego Wykorzystuje się je również w leczeniu stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz w likwidowaniu pasożytów przewodu pokarmowego.

W kuchni używamy dyni głównie do gotowania zup, jako dodatek do mięs, na marynaty i konfitury.

 Zaleca się też jedzenie świeżych pestek dyni, ponieważ podczas suszenia aktywne związki ulegają rozkładowi. Suszone pestki można jednak dłużej przechowywać i stanowią smaczną przekąskę.

Popularne jest też stosowanie w kuchni oleju z pestek dyni, który charakteryzuje się lekkostrawnością i stanowi doskonały dodatek do sałatek oraz zup.

PRZEPISY

Leczo z dynią, cukinią i kiełbasą

 

dynia (1 kg)

cukinia (0,5 kg)

kiełbasa podwawelska (70 dag)

papryka (1 sztuka)

cebula (1 sztuka)

pomidory (50 dag)

koncentrat pomidorowy (2 łyżki)

czosnek (2 ząbki)

olej (2 łyżki)

sól (do smaku)

pieprz (do smaku)

Dynię i cukinię obrać, usunąć włóknisty miąższ z nasionami, pokroić w kostkę. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na kawałki, czosnek i cebulę posiekać. Paprykę pokroić w kostkę.

Kiełbasę obrać z osłonek, pokroić w plasterki. W rondlu rozgrzać olej, wrzucić cukinię, dynię, kiełbasę, paprykę, czosnek i cebulę, dusić około 10 minut.

Gdy wszystkie warzywa są pół miękkie, dodać pomidory i koncentrat. Przyprawić solą i pieprzem i dusić do miękkości.

Ciasto dyniowe

(na tortownicę o średnicy 26cm)

4 jajka

90 g miodu

1 cytryna (skórka + sok)

(lub otarta skórka z jednej pomarańczy i sok z połówki)

250 g dyni

200 g drobno zmielonych migdałów lub orzeszków laskowych

50 g mąki

szczypta mielonych goździków

1-2 łyżeczki cynamonu (lub przypraw korzennych)

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

cukier puder do dekoracji

Zetrzeć dynię na tarce, białka ubić na pianę. Żółtka utrzeć z miodem, dodać sok i skórkę cytrynowa (lub pomarańczową). Dodać dynie, przyprawy, orzechy/migdały, mąkę, proszek do pieczenia, dobrze pomieszać. Na koniec wszystko delikatnie mieszamy z białkami

Wlać do dobrze wysmarowanej tłuszczem tortownicy. Nagrzać piekarnik do 180°

Piec 40-50 min.

Przed podaniem posypać cukrem pudrem

Dżem z dyni z pomarańczą i cytryną

2,5 kg dyni (bez skóry i gąbczastego miąższu z pestkami),

5 szt. pomarańczy

3 cytryny

1,5 łyżeczki imbiru sproszkowanego

1 płaska łyżeczka cynamonu

2,5 szklanki cukru

1 szklanka wody

15 szt. goździków

Dynię pokroić w drobną kostkę, podlać wodą, wsypać cukier i zagotować. Przykryć garnek i co pewien czas mieszając gotować, aż dynia zacznie się rozpadać. W międzyczasie sparzyć wrzątkiem cytryny i pomarańcze. Z 2 cytryn i 2 pomarańczy zetrzeć skórkę na drobnej tarce. Wycisnąć sok z 3 cytryn i pokroić 5 pomarańczy (bez białej skórki ).Dodać do rozgotowanej dyni razem z przyprawami tj. imbirem, goździkami i cynamonem. Gotować na wolnym ogniu ok.30 minut mieszając i uważając, aby dżem się nie przypalił. Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić i postawić do góry dnem do wystygnięcia.

Racuszki z dynią.

35-40 dkg mąki

1/2 l kwaśnego mleka

1 łyżeczka proszku do pieczenia

2-3 jaja

5 dkg cukru pudru

30 dkg dyni ( jabłka lub rabarbaru)

tłuszcz do smażenia

Mąkę, mleko rozmącić starannie z jajami, dodać startą na tarce dynię, mieszać łyżką na gładką, pulchną masę, pod koniec dodać proszek do pieczenia. Ciasto powinno mieć gęstość śmietany. Łyżką kłaść na rozgrzany tłuszcz, smażyć z obu stron na złoty kolor.

Zupa z dyni

 

50 dag dyni

1 l mleka,

1 łyżeczka cukru pudru,

sól, pieprz

Dynię obrać ze skóry, odrzucić miąższ z pestkami, opłukać, pokroić w kostkę, zalać wrzątkiem, posolić i gotować 15-20 minut. Odcedzić i przetrzeć przez sito lub zmiksować. Zalać przecier gorącym mlekiem, postawić na ogniu, przyprawić solą, pieprzem oraz cukrem i zagotować. Podawać zupę z grzankami z bułki.delicious pumpkin wooden board

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com