^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

II Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

W dniach 17-19 listopada br. odbył się w Krakowie II Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych. Wzięło w nim udział 180 osób, które na co dzień angażują się w pracę nad rozwojem gospodarstw edukacyjnych w Polsce. Wśród nich członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych - również z województwa śląskiego, doradcy rolniczy (koordynatorzy wojewódzcy Sieci), przedstawiciele środowisk pedagogicznych i uczelni wyższych, pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego O. Kraków.

W pierwszym dniu Zlotu odbyła się konferencja, której celem była wymiana doświadczeń i integracja środowisk, które łączy idea gospodarstw edukacyjnych oraz upowszechnienie wiedzy specjalistycznej, mającej znaczenie dla dalszego rozwoju zagród edukacyjnych, a co za tym idzie, rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.

Program konferencji obejmował następujące zagadnienia:

  1. Miejsce gospodarstw edukacyjnych w wielofunkcyjnym rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich;
  2. Działalność Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w ciągu ostatniego roku;
  3. Dobra praktyka współpracy Kuratorium Oświaty z Ogólnopolską Siecią Zagród Edukacyjnych;
  4. Edukacja w zagrodach edukacyjnych w kontekście dokumentów programowych wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego;
  5. Programowanie zajęć edukacyjnych w oparciu o potencjał gospodarstwa rolnego;
  6. Prawne uwarunkowania prowadzenia działalności edukacyjnej w gospodarstwach rolnych;

Drugiego dnia uczestnicy Zlotu, podzieleni na grupy, wzięli udział w warsztatach. Warsztaty były prowadzone w Muzeum Inżynierii Miejskiej i w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W ich skład weszły m.in. ćwiczenia objaśniające prawa natury. Zajęcia warsztatowe miały na celu zapoznanie z technikami pracy z dziećmi na lekcjach muzealnych, inspirację i zaadoptowanie niektórych metod dydaktycznych do wykorzystania w zagrodach edukacyjnych.

W drugiej części dnia przeprowadzone zostały zajęcia z zakresu budowania i integracji zespołu. Nowatorski sposób realizacji tych zajęć polegał na treści zadania, przed jakim stanęła każda z 16 grup uczestników. Otóż, mając do dyspozycji ciasto biszkoptowe i przeróżne cukiernicze elementy dekoracyjne, należało odwzorować jeden z wylosowanych fragmentów mapy Polski, z zaznaczeniem granic województw, głównych dróg i rzek, najważniejszych miast i zabytków danego regionu. Co więcej drogi, rzeki i granice wojewódzkie miały być tak naniesione, aby po połączeniu wszystkich 16-stu kawałków ciasta, powstała spójna mapa Polski. Zadanie ograniczone było limitem czasowym. Aby odnieść sukces, każda z grup musiała wyznaczyć lidera grupy, podzielić poszczególne prace między sobą, wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne funkcje. Zajęcia dotyczące budowania i integracji zespołu miały na celu integrację grupy, nawiązywanie między jej członkami współpracy, budowanie zaufania, wzajemne poznawanie się uczestników. Dzięki temu zadaniu uczestnicy mogli poznać swoje mocne i słabe strony, definiować role zespołowe. Zajęcia pozwoliły nabyć umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz akceptowania i rozumienia zachowań innych. Był to świetny trening kreatywności i umiejętności współpracy w zespole.

Trzeci dzień Zlotu pozwolił uczestnikom na partycypację w seminariach konsultacyjnych z ekspertami, poświęconych możliwościom finansowania działalności edukacyjnej z PROW 2014-2020, uwarunkowaniom prawnym prowadzenia działalności edukacyjnej na obszarach wiejskich oraz zasadom tworzenia programów edukacyjnych w gospodarstwach.

Lekcje u rolnika stają się coraz bardziej popularne. Świadczy o tym wzrost liczby funkcjonujących gospodarstw edukacyjnych w Polsce. W samym 2014 roku powstały 44 nowe gospodarstwa edukacyjne. To prawie o 50% więcej w ciągu jednego roku niż w sumie na przestrzeni poprzednich dwóch lat.

Udział w Ogólnopolskim Zlocie Zagród był bezpłatny. Zlot dał uczestnikom możliwość cyrkulacji doświadczeń między członkami krajowej Sieci Zagród i ekspertami pracującymi w kręgach związanych z OSZE. Ponadto uczestnicy zyskali nowe znajomości, wzbogacili własną wiedzę merytoryczną jak i praktyczną oraz umiejętności interpersonalne. Ogólnopolski Zlot Zagród utwierdził uczestników w poczuciu słuszności i ważności idei, jaką jest edukacja najmłodszych w warunkach gospodarstwa wiejskiego. 

11

16172426Obraz 0683132

Zdjęcia: CDR Kraków, Renata Rosiek

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com