Ruszył nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze

Grafika przedstawiająca traktor i informacje o naborze wniosków o zwrot podatku akcyzowego

Od 2 lutego do 2 marca 2026 r. rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W tym roku zwrot podatku akcyzowego został ustalony w wysokości 1,48 zł do litra zakupionego oleju napędowego.

Producent rolny, który chce otrzymać zwrot podatku akcyzowego, powinien złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT (lub ich kopie), potwierdzające zakup oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2025 r. do 31 stycznia 2026 r. – w ramach limitu zwrotu podatku akcyzowego określonego na 2026 r.

W przypadku ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, owiec, kóz, koni i świń, do wniosku należy dołączyć również dokument – z informacjami o średniej rocznej liczbie świń oraz o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i koni posiadanych przez producenta rolnego w 2025 r. – wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub wygenerowany z komputerowej bazy danych.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Portal Gov.pl

Udostępnij:

Więcej artykułów

Slajd wyświetlany na ekranie podczas wydarzenia „Farma Innowacji – konkurs na najlepszy model biznesu, edycja 2025/26”. Na slajdzie widoczne są logotypy: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej oraz Wydziału Zarządzania. Tekst informuje o honorowym patronacie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego oraz Rektora Politechniki Częstochowskiej dr hab. inż. Marka Warzechy, prof. PCz.

Podsumowanie projektu Farma Innowacji

2 lutego 2026 roku zakończyła się kolejna edycja projektu Farma Innowacji – inicjatywy, która łączy doradztwo rolnicze, środowisko akademickie oraz codzienną praktykę funkcjonowania lokalnych gospodarstw.

Przewijanie do góry