Rok Górali i Obrzędów Pasterskich w województwie śląskim w 2026 r.

plakat przedstawiający logotyp wydarzenia; "Rok Górali i obrzędów pasterskich w województwie śląskim 2026"

Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2026 Rokiem Górali i Obrzędów Pasterskich, podkreślając znaczenie kultury pasterskiej dla historii i współczesności regionu.
Bacowanie jest jedną z najstarszych tradycji Karpat, związanej z kulturą Wołoską. To właśnie dzięki pasterzom powstawał wyjątkowy krajobraz górski z halami, „szałaszami” i tradycja wyrobu serów oraz codziennej pracy na hali.
Do dzisiaj bacowie wypasają swoje owce, kontynuując wielowiekowy rytm pasterskiego życia. Tradycja ta została również wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co potwierdza jej wyjątkową wartość.
Szczególną rolę w jej podtrzymywaniu odgrywa województwo śląskie, które realizuje Wojewódzki Program #Owca #Plus do Roku 2027.

Z tym wyjątkowym rokiem związane będzie szereg wydarzeń o tematyce pasterskiej,

Zapraszamy do obserwowania profilu Roku Górali na facebooku pod linkiem:

https://www.facebook.com/profile.php?id=61582030975321

Na profilu znajdą się informacje o kulturze góralskiej, pasterskich zwyczajach, ludziach gór oraz wydarzeniach organizowanych w ramach tego szczególnego roku. Będzie to przestrzeń, w której znajdą się informacje o inicjatywach, warsztatach, spotkaniach oraz wydarzeniach związanych z dziedzictwem pasterskim naszego regionu.

Źródło:
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej: https://rok.bielsko.pl

Autor:
Agnieszka Zoń

Udostępnij:

Więcej artykułów

Plakat dotyczący wystawy opolagra

Wyjazd OPOLAGRA

Serdecznie zapraszamy rolników i mieszkańców wsi na wystawę rolniczą OPOLAGRAOPOLAGRA- największa wystawa rolnicza w Polsce południowej30 000 zwiedzających każdego roku355 wystawców z 8 państw, którzy

Plakat programu „Mikroretencja” - Grafika przedstawia mężczyznę wraz z małym dzieckiem podlewają kwiaty w przydomowym ogrodzie za pomocą metalowej konewki. W tle widoczny jest niebieski zbiornik na deszczówkę. Na grafice znajduje się napis: „8 000 zł dofinansowania na własny system mikroretencji” oraz przycisk „Złóż wniosek”. Na dole umieszczono logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nabór wniosków w programie „Mikroretencja”

Od 22 czerwca właściciele domów jednorodzinnych mogą składać wnioski o dofinansowanie w programie „Mikroretencja”. Jego celem jest zwiększenie wykorzystania wód opadowych, ograniczenie skutków suszy oraz

Przewijanie do góry