^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

XX Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne

Sympozjum 1

W dniach 25-27 września br. w Tarnowie odbyło się XX Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne pn. „Instytucje i organizacje wobec turystyki wiejskiej w Polsce – kontekst historyczny i współczesny”.

Sympozjum zorganizowane zostało przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie przy współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Stowarzyszeniem Agroturystycznym "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne” oraz przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Województwa Małopolskiego.

W jubileuszowym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska naukowego, doradcy rolni w tym specjaliści Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych.

Sympozjum 2

W trakcie sympozjum, które składało się z części plenarnej i studyjnej podkreślono znaczącą rolę jaką przez ostatnie 30 lat pełniły ośrodki doradztwa rolniczego w rozwoju gospodarstw agroturystycznych. Korzystając z okazji jubileuszu - XX Sympozjum Agroturystycznego, w kontekście obchodów stulecia doradztwa rolniczego, doceniono wartość Państwowego Doradztwa Rolniczego. Podczas wydarzenia omawiano współpracę organizacji i instytucji z właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Swoje referaty wygłosili przedstawiciele środowiska naukowego, uczelni specjalizujących się w tematyce turystyki wiejskiej i agroturystyki, aspektami historycznymi oraz problemami z jakimi obecnie zmagają się właściciele gospodarstw agroturystycznych.

W ramach współorganizacji sympozjum podczas drugiego dnia Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował zajęcia terenowe, przybliżając jeden z elementów agroturystyki jakim jest dziedzictwo kulturowe i kulinarne na przykładzie powiatu dąbrowskiego ze szczególnym uwzględnieniem Zalipia, prawdziwej perełki Małopolski – wsi zachowującej i kultywującej tradycje zdobienia siedlisk. Uczestnicy warsztatów mieli okazję odwiedzić m.in. lokalną winiarnię „Bogu-Miła”, zagrodę edukacyjną Państwa Trójniaków, synagogę Centrum Spotkania Kultur, nowoczesną bibliotekę w Oleśnie, Ośrodku Kultury i Rekreacji w Brniu oraz zwiedzić Muzeum Felicji Curyłowej w Zalipiu. Całość zajęć terenowych została zwieńczona w Domu Malarek, podsumowaniem sesji warsztatowych oraz koncertem lokalnego zespołu muzycznego „Obywatele DT”.

sympozjum 4

sympozjum 5

sympozjum 6

W ostatni dzień sympozjum, podczas sesji plenarnej pracownicy uczelni z całej Polski przedstawili referaty naukowe, dotyczące obecnych przemian i nowych trendów w turystyce wiejskiej. Nie zabrakło wniosków podsumowujących, praktycznych przykładów uczestników sympozjum, właścicieli funkcjonujących gospodarstw oraz stowarzyszeń.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com