^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
6
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27

Projekty KSOW

Wykorzystanie ziół w gospodarstwie domowym w teorii i praktyce

 ly

Zapraszamy osoby z obszarów wiejskich woj. śląskiego na szkolenie pt. "Wykorzystanie ziół w gospodarstwie domowym w teorii i praktyce", które odbędzie sie 28 lipca 2021 r. w Mikołowie - Sośniej Górze

Zioła i wiedza o nich od wieków jest związana ze wsią, a tradycja ich zbierania jest wielowiekowa. Dzięki ich zdolnościom adaptacyjnym, do prawie każdego środowiska, wysokiej odporności na szkodniki i choroby są powszechnie sadzone i uprawiane w ogrodach przydomowych, a nawet doniczkach. Są jednym z charakterystycznych elementów ogrodu wiejskiego, pożądanego także ze względu na ich miododajność i bogactwo pożytku dla pszczół. Ich prozdrowotne właściwości są znane od wieków, jednak w dzisiejszych czasach, ta wiedza zanika bądź jest znikoma. Chcemy, aby zioła stały się bardziej rozpoznawalne i użytkowane w praktyczny sposób, na co dzień.

Celem operacji jest przekazanie wiedzy na temat wykorzystania ziół w gospodarstwie domowym zarówno w teorii - wykład, jak i praktycznych warsztatów. Zioła mają cenne właściwości zdrowotne dla ludzkiego organizmu. Poprzez tę operację chcemy pokazać ich różnorodność, właściwości zdrowotne, sposoby wykorzystania w kuchni, lecznictwie i kosmetyce.

Efektem realizacji operacji pn. „Wykorzystanie ziół w gospodarstwie domowym w teorii i praktyce” będzie przeszkolenie 30 osób w zagadnieniu ziół, poznaniu ich właściwości, sposobów uprawy, technice zbioru, suszenia oraz praktycznym, własnoręcznym wykonaniu przez każdego uczestnika produktu na bazie ziół, który będzie mógł zabrać do domu. Ponieważ tematyka ziół jest bardzo szeroka, popularna, modna, prozdrowotna, jak i ich wykorzystanie, dlatego jest postrzegana przez ludzi mieszkających na obszarach wiejskich jako ciekawa alternatywa do tradycyjnego postrzegania wsi i w dalszym efekcie może ich otworzyć na rozwinięcie spojrzenia ekologicznego i ekonomicznego na uprawę we własnym ogrodzie (zrównoważony rozwój). Operacja będzie impulsem do dalszego rozwoju, pomysłowości i zachowania różnorodności ziół w wiejskich ogrodach. Pozyskane umiejętności praktyczne pozwolą na wprowadzenie ziół do jadłospisu i przyczynią się do racjonalnego i zdrowego odżywiania się, a także przygotowania pojedynczych produktów (np. herbatki, sól ziołowa, itp.) we własnym zakresie, a może także i na sprzedaż, co przyczyni się do ekonomicznej poprawy sytuacji gospodarstwa, poprzez pozyskanie dodatkowego dochodu pochodzącego z uprawy ziół (wdrażanie nowych inicjatyw).

Termin szkolenia: 28 lipca 2021 r.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu są proszone o kontakt ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego O/Mikołów.

Osoba do kontaktu: Brygida Stroczyk

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 508 864 026

Nabór uczestników odbywa się poprzez przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. nabór trwa do 23 lipca 2021 r.

Do pobrania:

Karta zgłoszenia - Wykorzystanie ziół w gospodarstwie domowym w teorii i w praktyce

Program szkolenia - Wykorzystanie ziół w gospodarstwie domowym w teorii i w praktyce

Chcesz zostać Partnerem KSOW – zarejestruj się na stronie www.ksow.pl