^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Relacja z wyjazdu studyjnego „Uprawa ziół, ich innowacyjne wykorzystanie szansą rozwoju obszarów wiejskich powiatu kłobuckiego”

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w dniach 12-14 lipca br., w ramach działalności Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich zorganizował wyjazd studyjny pn. „Uprawa ziół, ich innowacyjne wykorzystanie szansą rozwoju obszarów wiejskich powiatu kłobuckiego”.  Uczestnikami byli doradcy i rolnicy z powiatu kłobuckiego, w tym: właściciele gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych, osoby prowadzące zagrody edukacyjne. 
Celem wyjazdu było poznanie innowacyjnych działań w zakresie wykorzystania roślin zielarskich. Wspólny wyjazd był okazją do nawiązania kontaktów między uczestnikami, doradcami i odwiedzanymi firmami, co może zaowocować powstaniem sieci współpracy. 

W programie wyjazdu znalazły się wykłady, warsztaty oraz pobyt w gospodarstwie „Ziołowy Zakątek” w Korycinach, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i w spółdzielni socjalnej „Zioła Siedleckie” w Siedlcach.


„Ziołowy Zakątek” składa się z kilku funkcjonalnych części. Jest tu - gospodarstwo rolne, zagroda edukacyjna (Podlaskie Gospodarstwo Naturalne), Centrum Edukacji Przyrodniczej, Podlaski Ogród Botaniczny i baza turystyczna ze 150 miejscami noclegowymi. 
Gospodarstwo nastawione jest na ekologiczną uprawę roślin zielarskich. Uprawiana jest tutaj m.in. trawa żubrówka. To jedyna tego typu uprawa w Polsce. 
Podlaski Ogród Ziołowy od 2011 r. posiada status ogrodu botanicznego.  Na 15 ha znaleźć można ponad 1000 gatunków roślin. Jest to największa w Polsce kolekcja ziół i roślin użytkowych i jedna z największych w Europie. Zwiedzanie ogrodu ziołowego było okazją do ćwiczeń z rozpoznawania ziół oraz poznawania ich właściwości. 
Przy Ziołowym Zakątku funkcjonuje firma Dary Natury, produkująca mieszanki i herbatki ziołowe, kawy z żołędzi, przyprawy, zaprawki do nalewek, zioła do kąpieli, surowce zielarskie, owoce suszone, nasiona ekologiczne i przetwory.  Produkty są dostępne w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych.  Uczestnicy mieli okazję poznać bogaty asortyment firmy oraz proces tłoczenia oleju z ostropestu. 

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z działalnością Ziołowego Zakątka zwiedzając obiekt oraz wysłuchując wykładów dr Mirosława Angielczyka na temat innowacyjnej działalność Ziołowego Zakątka i innowacyjnego wykorzystania ziół.  

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Uczestnicy zwiedzili Muzeum Rolnictwa położone na terenie starego 20-hektarowego parku.  Znajduje się tu klasycystyczny pałac (siedziba Muzeum), osiemnastowieczny kościół, dwór szlachecki, zagroda drobnoszlachecka, skansen, młyn wodny, wozownia, muzeum weterynarii, maszyny rolnicze i największy w Polsce zbiór ciągników z lat 20., 30. i 40. XX w. 
Uczestników przede wszystkim interesował unikatowy w skali polskiego i europejskiego muzealnictwa Dział Tradycji Zielarskich poświęcony ziołolecznictwu oraz „Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego”.   W czasie lekcji muzealnej słuchacze zgłębiali tajniki ziołolecznictwa, historię zastosowania roślin, jako leków od zarania dziejów aż do czasów współczesnych. W ogrodzie zaś poznawali różne gatunki roślin i ich zastosowanie w medycynie ludowej.

Spółdzielnia socjalna „Zioła Siedleckie” w Siedlcach 
Spółdzielnia socjalna powstała w 2015 r., w ramach projektu Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej. Jej misją jest aktywizacja zawodowa społeczności lokalnej, poprzez powrót do ziołowych tradycji.
Spółdzielnia prowadzi usługi z zakresu skupu, uprawy, suszenia i konfekcjonowania suszu ziołowego. Prowadzona jest także dodatkowa działalność - rękodzielnictwo, hafciarstwo i cukiernictwo. 
Zioła pozyskiwane są z upraw polowych (głównie malwa, mięta pieprzowa, ślaz) oraz ze zbioru ziół dzikorosnących.  

W ramach wyjazdu pokazany został szeroki wachlarz innowacyjnych przedsięwzięć związanych z tematyką zielarską - od pozyskiwania ziół i przetwórstwa, poprzez edukację, turystykę aż po wspólne działania w formie spółdzielni.  
Wyjazd został bardzo dobrze oceniony przez uczestników. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza i zaprezentowane przykłady staną się impulsem do podjęcia, na naszym terenie nowych wyzwań. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com