^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Czarne pszczoły nie wymarły!

MaxPixel.net Xylocopa Violacea Violet Carpenter Bee Insect Bee 5485556

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) to owad z rodziny pszczołowatych, który występował w Polsce do 1935 roku na nielicznych stanowiskach. Później nie odnotowywano jego obecności  dlatego na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce z 2002 roku został umieszczony jako wymarły. Jednak od 2015 roku, prawdopodobnie wraz z ocieplaniem się klimatu, ponownie odnotowywano w Polsce pojedyncze egzemplarze tego ciekawego owada i obecnie jest on objęty ochroną gatunkową.

Jest to duża, pękata pszczoła o długości ciała nawet 4 cm, a w związku z tym owady te są zaliczane do największych polskich błonkówek! Ubarwiona na czarno z czarnym owłosieniem oraz ciemnymi, fioletowo połyskującymi skrzydłami zyskała przydomek „czarnej pszczoły”.

Zadrzechnie mogą pojawić się maju w szczególności na murawach kserotermicznych, wrzosowiskach oraz na ciepłych, nasłonecznionych obrzeżach lasów. Samice zbierają pyłek i nektar z 17 gatunków roślin, należących do 10 rodzin. Najliczniej obserwowane są na kwiatach groszku pachnącego, szałwii, glicynii, robinii akacjowej, soi warzywnej i żmijowca zwyczajnego. W przeciwieństwie do pszczoły miodnej prowadzą samotny tryb życia, podobnie jak pszczolinki czy murarki i są usposobione spokojnie i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Zadrzechnia zakłada gniazda w suchym drewnie pni obumarłych drzew lub ich grubszych konarów, dlatego dla skutecznej ochrony gatunek ten wymaga zachowania starodrzewów, zwłaszcza drzew suchych.

Jeśli napotkacie „Czarną pszczołę” możecie wykonać zdjęcie i przesłać je Fundacji Natura i Człowiek na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Fundacja zajmuje się edukacją związaną z występowaniem i rolą ekologiczną pszczół i trzmieli, a także inwentaryzacją stanowisk ich występowania.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com