Podsumowanie projektu Farma Innowacji

Slajd wyświetlany na ekranie podczas wydarzenia „Farma Innowacji – konkurs na najlepszy model biznesu, edycja 2025/26”. Na slajdzie widoczne są logotypy: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej oraz Wydziału Zarządzania. Tekst informuje o honorowym patronacie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego oraz Rektora Politechniki Częstochowskiej dr hab. inż. Marka Warzechy, prof. PCz.

2 lutego 2026 roku zakończyła się kolejna edycja projektu Farma Innowacji – inicjatywy, która łączy doradztwo rolnicze, środowisko akademickie oraz codzienną praktykę funkcjonowania lokalnych gospodarstw. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie we współpracy z Wydziałem Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.

Projekt odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego oraz Rektora Politechniki Częstochowskiej, dr. hab. inż. Marka Warzechy, prof. PCz. Patronat ten podkreślił znaczenie inicjatywy dla rozwoju innowacyjnego rolnictwa oraz nowoczesnej edukacji menedżerskiej.

W tegorocznej edycji udział wzięli studenci III roku kierunku Design i Zarządzanie Projektami Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Pracując bezpośrednio z właścicielami gospodarstw, opracowali oni kompleksowe, możliwe do wdrożenia koncepcje rozwoju, oparte na analizach rynkowych, konsultacjach oraz innowacyjnych rozwiązaniach organizacyjnych i biznesowych.

Do projektu zakwalifikowało się sześć gospodarstw edukacyjnych i rolnych z regionu – Zagroda Edukacyjna „Kuźnia Roda” w Skowronowie, „Ferma Strusi” w Kiełkowicach, „Alpaki – Leśny Zakątek” w Połomi, „Zagroda Zosia” w Bieruniu, „Kozi Zakątek” w Wilkowiecku oraz gospodarstwo „Czarna Kózka” z Częstochowy.

Najwyższe uznanie Kapituły Konkursowej zdobył projekt pt. „Zintegrowana koncepcja wzmocnienia potencjału rozwojowego gospodarstwa Czarna Kózka”, którego autorami byli studenci: Natalia Bednarska, Albert Egierski, Angelika Litwin oraz Kornel Matysiakiewicz. Wyróżnienie otrzymał zespół w składzie Karolina Borowiecka, Weronika Ściubidło, Agnieszka Różycka i Maksym Shershunt za projekt synergicznego systemu działań dla zagrody edukacyjnej „Ferma Strusi”.

Prace konkursowe oceniała Kapituła złożona z przedstawicieli administracji publicznej, środowiska naukowego, biznesu oraz laureatów poprzednich edycji. W jej skład weszli m.in. Robert Karpeta z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, dr Anna Bazan-Bulanda, prof. PCz, dr inż. Małgorzata Bogusz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie, mentorka biznesu Joanna Okularczyk oraz broker innowacji ŚODR Oskar Juchnik, pełniący funkcję przewodniczącego Kapituły.

Finałowi projektu towarzyszyła obecność licznych gości, w tym przedstawicieli władz uczelni, instytucji doradczych oraz organizacji wspierających rozwój obszarów wiejskich. Szczególne podziękowania należą się do Anety Pachury z Politechniki Częstochowskiej oraz Renaty Rosiek z ŚODR w Częstochowie za sprawną koordynację i profesjonalną organizację przedsięwzięcia.

Farma Innowacji to przykład realnej i efektywnej współpracy nauki, doradztwa rolniczego oraz praktyki gospodarczej – współpracy, która przekłada się na konkretne rozwiązania i wspiera zrównoważony rozwój polskiej wsi.

Szczegóły i więcej zdjęć pod linkiem

https://tiny.pl/rvhm09d35

Autor: Oskar Migoń

Udostępnij:

Więcej artykułów

Plakat dotyczący wystawy opolagra

Wyjazd OPOLAGRA

Serdecznie zapraszamy rolników i mieszkańców wsi na wystawę rolniczą OPOLAGRAOPOLAGRA- największa wystawa rolnicza w Polsce południowej30 000 zwiedzających każdego roku355 wystawców z 8 państw, którzy

Plakat programu „Mikroretencja” - Grafika przedstawia mężczyznę wraz z małym dzieckiem podlewają kwiaty w przydomowym ogrodzie za pomocą metalowej konewki. W tle widoczny jest niebieski zbiornik na deszczówkę. Na grafice znajduje się napis: „8 000 zł dofinansowania na własny system mikroretencji” oraz przycisk „Złóż wniosek”. Na dole umieszczono logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nabór wniosków w programie „Mikroretencja”

Od 22 czerwca właściciele domów jednorodzinnych mogą składać wnioski o dofinansowanie w programie „Mikroretencja”. Jego celem jest zwiększenie wykorzystania wód opadowych, ograniczenie skutków suszy oraz

Przewijanie do góry