^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Konferencja pt. „Produkty pszczele - znaczenie dla zdrowia”

„Panie Boże, dziękujemy dzisiaj na jasnogórskim progu za pszczoły, Twoje stworzenia, Twój dar, Twoje wyposażenie środowiska naturalnego”.
bp Edward Białogłowski

W dniach 6-7 grudnia 2018 r. w Częstochowie odbyły się Jasnogórskie Spotkania Pszczelarzy. W programie dwudniowego spotkania pszczelarzy na Jasnej Górze znajdowała się konferencja pszczelarska oraz pielgrzymka pszczelarzy.
6 grudnia w Auli Ojca Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbyła się 24 Krajowa Konferencja Pszczelarska w Częstochowie. Konferencja skupiała się głównie na problematyce związanej z produktami pszczelimi i apiterapią na co jednoznacznie wskazuje także tytuł konferencji: „Produkty pszczele – znaczenie dla zdrowia”. W trakcie konferencji można było wysłuchać wykładów: prof. Adama Romana z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pt. „Wpływ czynników zewnętrznych (środowiskowych) na jakość produktów pszczelich” oraz prof. Artura Stojko pt. „Produkty pszczele w apiterapii XXI wieku”. Konferencja zgromadziła ponad 500 osób, w tym wielu zaproszonych gości.

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie reprezentował Dyrektor Marek Dziubek, który przeczytał przekazany specjalnie na tę uroczystość list od Sekretarza Stanu Szymona Giżyńskiego.

Zdjęcia: Marcin Kolasa

Dzień później, czyli 7 grudnia odbyła się Jubileuszowa 30. Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę. Tego dnia przypada wspomnienie ich patrona – św. Ambrożego. Do sanktuarium przybyli hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, a także przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych - w sumie ok. 3 tys. osób. Na czele pielgrzymki stanął Tadeusz Dylon, nowy Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy. Obecna była także młodzież z wychowawcami i dyrekcją z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.

Mszy św. w Bazylice przewodniczył bp Edward Białogłowski, Krajowy Duszpasterz Rolników i Pszczelarzy. Pielgrzymkę zakończyło ponowne spotkanie pszczelarzy w Auli Ojca Augustyna Kordeckiego. We mszy uczestniczył Zastępca Dyrektora ŚODR w Częstochowie - Tomasz Wiekiera.
Organizatorami Jasnogórskich Spotkań Pszczelarzy w Częstochowie są: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Polski Związek Pszczelarski w Warszawie oraz Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie.

pszczola miodna 229x200

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com