^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląska Godka na Facebooku

 288To już pewne - w czwartek 21 lipca 2016 r gwara śląska została jednym ze 140 oficjalnych języków Facebooka!!!!

To sukces użytkowników, którzy sami przygotowali tłumaczenie korzystając z narzędzi udostępnionych przez serwis i przeszli całą trwającą przeszło rok procedurę .

„ Śląsko godka” to nie jedyny lokalny język europejski wprowadzony do Facebooka, są tam także języki, które niektórzy uważali już za wymarłe np. Cymrag (walijski), Euskara (baskijski) czy fryzyjski. Dzięki ogromnej popularności Facebooka młodzi ludzie zainteresowali się rodzimymi diamentami językowymi i jest nadzieja, że uda się je zachować dla potomnych w „formie żywej”. Jest na to najlepszy czas , a internet daje nam ogromne możliwości i trzeba je wykorzystać.

Śląska gwara nadal jest w powszechnym użyciu ( na podstawie spisu posługuje się nią 509 000 osób) , a dzięki wielu projektom i wspaniałym ambasadorom( głównie kabaretom) zdobywa popularność na terenie całego kraju.” Śląski FB „ to dodatkowe narzędzie w podtrzymaniu regionalnej tożsamości i już teraz można do niego dołączyć a nawet go udoskonalić , bo tłumaczenia nie są jeszcze ukończone. Biuro prasowe FB informuje, że nowe słownictwo wciąż będzie dodawane, a wszelkie uwagi należy zgłaszać poprzez specjalny formularz.

Aby zmienić język na swoim profilu należy wejść w „Ustawienia” , następnie „Język” i z rozwijanej listy wybrać opcję „ślōnskŏ gŏdka”.  

 

Teraz tylko kliknij sławne „ LUBIĘ TO” a właściwie „PRZAJA TYMU” i już

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com