^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Chrońmy jeże

20200524 202955

Jeż europejski to do niedawna nasz pospolity ssak, częsty w sadach i ogrodach w pobliżu pól uprawnych. Na rysunkach przedstawiany z jabłkiem na grzbiecie nabitym na kolce. Ale jako ssak owadożerny nie je owoców- co najwyżej zjadający owady żerujące na opadłych owocach. Jest bardzo pożyteczny, gdyż szkodniki niszczące nasze uprawy, stanowią jego główne menu. Ma zwyczaj przemieszczania się nocą, zjadając owady gromadzące się na rozgrzanej za dnia jezdni , przez co często wpada pod nadjeżdżające samochody. Nie ucieka, bo w obliczu niebezpieczeństwa natura wyposażyła go w mechanizm zwijania w kłębek i stroszenia igieł. Jego naturalnymi wrogami są psy i lisy, dlatego najczęściej w starciu z pojazdem przegrywa. Obecnie jeże tracą też swoje naturalne siedliska, bo nasze podwórka wyglądają jak boiska - nisko skoszona trawa, brak drzew, wypielęgnowane kwietniki, często zwalczane chemicznie uprawy i brak naturalnych schronień. Grabione jesienią liście nie zostają na miejscu, by tworzyły naturalne zimowiska jeży ale wrzucamy je o zgrozo do brązowych pojemników jako odpad organiczny ! Istnieje duże niebezpieczeństwo, że za 20 lat nie spotkamy już tych sympatycznych zwierząt w naturze.

Dzisiaj możemy je ochronić. Najlepiej w ogrodzie- jeśli go mamy, pozostawmy stertę gałęzi z prześwietlanych drzew owocowych, niekoniecznie w sadzie ale w pobliżu kompostownika, sterty kamieni lub stosu cegieł. Zgrabione liście możemy przygnieść gałązkami przyciętych iglaków oraz niepotrzebnymi deskami lub konarami i jest duża szansa na zimową miejscówkę dla kolczastego zwierzaka. Przy okazji znajdą tam schronienie inne zwierzęta- głównie płazy i gady, które też pomagają nam w naturalnej walce ze szkodnikami upraw.20201207 151050

W naszym najbliższym otoczeniu możemy monitorować bytność tych sympatycznych kolczastych gości – sprawdza się miseczka z mlekiem, chociaż trudno ocenić czy w nocy skorzystał z niej jeż czy kot. Na wiosnę można stale sprawdzać naczynie na wodę, aby zawsze było pełne. Tylko tyle i aż tyle możemy zrobić by cieszyć oczy tymi niesamowitymi zwierzętami. I jeszcze jedno – nigdy nie przynośmy spotkanych jeży do domu, one mają żyć tam, gdzie się urodziły, chyba że są poranione np. przez samochód. Zabierając jeża do domu nie wiemy czy to nie jest matka karmiąca, która zdobywa dla siebie pożywienie a wraca do młodych by je nakarmić- bez niej jeżątka zginą z głodu. Bądźmy odpowiedzialni dla wspólnego dobra.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com