^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  

Zaloguj

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Lipa św. Jana Nepomucena

lipa

Zapraszamy na stronę http://www.treeoftheyear.org/

Lipa z Dulczy Wielkiej jest zwycięzcą organizowanej przez Klubu Gaja krajowej edycji konkursu Drzewo Roku 2020. Szanowni Państwo zagłosujmy na Europejskie Drzewo Roku 2021.Wśród nominowanych drzew mamy kandydatkę z Polski "Wiejską Dobrodziejkę" - lipę św.Jana Nepomucena rosnącą na terenie krośnieńskiego Nadleśnictwa Mielec. Lipa drobnolistna ma ok. 170 lat i jest imponujących rozmiarów. Drzewo ma ok.17 m wysokości i 430 cm obwodu, a jego konary są rozłożyste na 25 m. Drzewo ma także nietypowy wygląd, gdyż ma bardzo rozległą koronę, a najniższe gałęzie rosną niemal przy samej ziemi.

Celem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. W konkursie tym decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które stały się integralną częścią społeczności.

Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association. Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.

Co roku w głosowaniu biorą udział dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Liczba krajów biorących udział w konkursie wzrosła z początkowych pięciu do 16.

Zwycięzca zostanie ogłoszony 17 marca. Spośród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów.

źródło: Klub Gaja

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com