^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ROLNICTWO EKOLOGICZNE W NOWEJ WPR

 

4317 une

Wychodząc na przeciw zgłaszanym postulatom branży - resort rolnictwa proponuje w kolejnych latach zmiany w stosunku do wsparcia dla rolnictwa ekologicznego w ramach PROW 2014-2020. Między innymi planuje:

  1. Pakiet „tuzowo – paszowy” – czyli połączenie dotychczasowych Pakietów 5./11. (uprawy paszowe na gruntach ornych) z Pakietami 6./12. (TUZ). Przewiduje się tu też utrzymanie warunku minimalnej obsady zwierząt - obecnie: 0,5 DJP/ha. Płatność w ramach pakietu byłaby wypłacana do takiej powierzchni do jakiej „wystarczy” rolnikowi DJP. Planuje się też uwzględnienie w kalkulacji stawek płatności dla tego pakietu kosztów prowadzenia produkcji zwierzęcej.
  2. Dodatkową premię „zwierzęcą” – aby bardziej docenić produkcję zwierzęcą w systemie produkcji ekologicznej. W przypadku gospodarstw ze zrównoważoną produkcją roślinną i zwierzęcą płatność ekologiczna do powierzchni upraw będzie mogła być powiększona o premię za prowadzenie gospodarstwa w sposób zrównoważony (tzw. premia zwierzęca). Proponuje się, by premia była wypłacana do każdego ha użytków rolnych zadeklarowanych do płatności, na którym jest prowadzona produkcja ekologiczna. Warunek – zapewnienie obsady zwierząt do wszystkich ha UR (również do powierzchni, do której rolnik nie będzie ubiegał się o płatności) od 0,5 DJP/ha do 1,5 DJP/ha.
  3. Małe gospodarstwa ekologiczne (do 10 ha) – płatność ekologiczna w formie płatności ryczałtowej. Małe gospodarstwa ekologiczne (do 10 ha), zamiast płatności dla poszczególnych rodzajów upraw, mogą otrzymać płatność uproszczoną w jednakowej wysokości do każdego ha użytków rolnych (niezależnie od rodzaju uprawy prowadzonej na danej powierzchni). Rolnik nie będzie musiał deklarować upraw / wariantów / pakietów, z wyjątkiem TUZ-ów i traw na GO oraz podziału na grunty w okresie/po okresie konwersji. Podstawowa stawka płatności dla takiego gospodarstwa będzie liczona jako średnia ważona stawek płatności dla poszczególnych pakietów z uwzględnieniem struktury upraw w gospodarstwach ekologicznych do 10 ha. Dodatkowo w tym pakiecie rolnik będzie mógł ubiegać się o przyznanie premii „zwierzęcej” (do gruntów zadeklarowanych do płatności), o ile posiada obsadę zwierząt na poziomie od 0,5 DJP/ha do 1,5 DJP/ha na każdy ha UR (również do powierzchni, do której rolnik nie będzie ubiegał się o płatności).
  4. Rekalkulację stawek płatności – stawki płatności dla interwencji przewidzianej w nowej perspektywie finansowej zostały ustalone w oparciu o dane ekonomiczne z lat 2016-2018. Przewiduje się, że stawki płatności będą wyższe od stawek płatności w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020, które i tak zostaną od 2021 r. podwyższone.

Do 15 lutego można jeszcze zgłaszać uwagi i propozycje do przygotowanego przez MRiRW Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

 

Źródło: www.farmer.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com