^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ZABYTKOWE DREWNIANE KOŚCIOŁY W POWIECIE ŻYWIECKIM

Kościół od setek lat odgrywał ogromne znaczenie w życiu społeczności wiejskiej. Święta kościelne były powiązane z rytmem pracy na gospodarstwie. Początek adwentu był dniem zakończenia prac na polu, w dniu świętego Wojciecha wyprowadzano po raz pierwszy na wiosnę  krowy i bydło.
Zabytkowa architektura drewniana jest swego rodzaju pamiątką z przeszłości oraz elementem dziedzictwa kultury i tradycyjnego krajobrazu rolniczego wsi. 

W miejscowości Gilowice (powiat żywiecki),  znajduje się zabytkowy Kościół Parafialny p. w. św. Andrzeja Apostoła z 1547 roku z wieżą z 1641 roku, który przeniesiony został z Rychwałdu do Gilowic w 1757 roku. Budynek wykonany jest w stylu gotyku śląsko – małopolskiego, wnętrze Świątyni jest barokowe oraz klasycystyczne, wyposażenie z XVIII w. W 1934 roku Kościół został powiększony i rozbudowany.
Gilowicki kościół posiada dwa dzwony (najstarsze w okolicy):  Andrzeja z roku 1535 oraz Jana z 1584 roku, najstarszym zabytkiem jest kamienna chrzcielnica o wysokości 102 cm z 1440 roku. 

żGILOWICE1Fot. Paulina Barabasz

"ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W GILOWICHACH"

Zabytkowy Kościół p. w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie jest przykładem drewnianego budownictwa sakralnego typu śląsko- małopolskiego. Wzniesiony został w 1542 roku.
W późniejszych latach został rozbudowany, dostawiono wieżę oraz powiększono nawę. Wnętrze Świątyni jest barokowe, możemy zobaczyć ołtarze z XVII w, Kaplicę św. Franciszka z roku 1895 jak i kamienną chrzcielnicę kielichową z 1705 roku. Ściany oraz strop zdobią zabytkowe malowidła.

żCięcinieFot. Paulina Barabasz

"ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W CIĘCINIE"

 

Świątynie znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, otoczone są szczególną troska parafian, plebanii oraz miejscowych władz gminnych.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com