^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

GROCH SIEWNY - ZNACZENIE, TECHNOLOGIA UPRAWY

groch siewny

Groch siewny -  odgrywa podstawową rolę w grupie roślin strączkowych. Jest rośłiną jednoroczną, należącą do rodziny bobowatych.

Można go uprawiać na nasiona lub zbierać w postaci zielonki. Nasiona roślin strączkowych, w tym grochu odznaczają się dużą zawartością białka około 23-25% w suchej masie o bardzo korzystnym składzie aminokwasowym (zawierają dużo lizyny).

Obecnie zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze jest 29 odmian grochu siewnego w tym 22 odmiany ogólnoużytkowe i 7 odmian pastewnych. . Odmiany grochu znacznie różnią się wielkością nasion (MTN od 223 g dla odmiany Mentor do 294 g dla odmiany Boruta). Cecha ta decyduje o ilości wysiewu. W obrębie gatunku można wyróżnić dwie zasadnicze grupy:

  • Odmiany o większych wymaganiach glebowych, które uprawia się na nasiona i wykorzystywane są w żywieniu zwierząt lub konsumpcji ( grochy siewny). Posiadają wąsy czepne zamiast listków i tworzą zwarty łan. Przykładem są odmiany: Tarchalska, Lasso, Batuta i Mecenas
  • Odmiany o mniejszych wymaganiach glebowych zwane potocznie peluszkami, które można uprawiać na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego i zbożowo-pastewnego słabego.Nasiona przeznacza się na paszę dla zwierząt gospodarskich. Z powodzeniem odmiany peluszki są wykorzystywane mieszankach roślin strączkowych i zbożowo-strączkowych (zboża jare: owies, jęczmień). Przykładem są odmiany: Hubal, Miliva, Model, Muza

Znaczenie grochu

  • pełni ważną rolę w płodozmianie, jako roślina przerywająca częste następstwo zbóż po sobie,
  • jest rośliną fitosanitarną,
  • wzbogaca glebę w resztki pożniwne zawierające 20 kg P2O5, 25-60 kg K2O i 50-80 kg N na 1 ha, co skutkuje istotnym wzrostem plonowania roślin następczych.

Uprawa grochu siewnego

Wymagania-przedplon

Do uprawy grochu siewnego najodpowiedniejsze są kompleksy pszenne, żytni bardzo dobry oraz zbożowo pastewny mocny.

Gleby mocne o odczynie obojętnym i uregulowanych stosunkach wodnych o dobrej kulturze, niezachwaszczone perzem, klasy I-IVa.

Krótki okres wegetacji sprawia, że groch jest dobrym przedplonem dla gatunków ozimych (rzepak, jęczmień, pszenica).

Siew

Termin siewu grochu powinien być możliwie wczesny od połowy marca do połowy kwietnia ( 15.03- 15.04).

Bardzo istotna jest głębokość siewu (6-8 cm). Dla odmian ogólnoużytkowych wąsolistnych zaleca się obsadę 100-110 roślin na m2 dla odmian wysokich, liściastych grochu pastewnego wynosi 80 szt /m2, . Norma wysiewu 200-250 kg/ha. Siew powinien być prowadzony do dobrze uprawionej gleby. Nasiona należy zaprawić przedsiewnie środkiem grzybobójczym oraz Nitraginą, która zawiera bakterie brodawkowe umożliwiające wiązać azot atmosferyczny.

Nawożenie:

Nawożenie azotowe jest zminimalizowane i ogranicza się do dawki startowej 20-30 kg/ha podanej przedsiewnie, natomiast nawożenie fosforowe- potasowe należy dokonać pod orkę zimową w dawce

70-100 kg P2O5/ha oraz 100-140 kg K2O/ha

Wapnowanie gleb zaleca się przy pH mniejszym od 5,5 w dawce 3-5 t/ha.                   

Ochrona grochu:

Zwalczanie chwastów powinno wykonać się bezpośrednio po siewie preparatami stosowaniu Command 360 CS- 0,25 l/ha(substancja czynna chlomazon z grupy izoksazolidionów) oraz Stomp Aqua 455 S.C          (substancja czynna pendimetalina związek z grupy dinitroanilin)  do 3 dni (BBCH 00-01) w dawce 2,5-3,5L/ha Powschodowo w miarę potrzeby można stosować np. Aria 100 EC(substancja czynna propachizafop związek grupy pochodnych kwasów arylofenoksypropionowych) na chwasty jednoliścienne w fazie 2-3 liści i (BBCH>12) grochu oraz Basagran 480 SL 2,5 do 3l/ha( substancja czynna bentazon związek z grupy diazyn) - przy wysokości roślin 6-12 cm, tj. na początku pojawienia się wąsów czepnych. Ochronę przed strąkowcem należy wykonać w czasie zawiązywania pierwszych strąków, a następnie zabieg powtórzyć po ok. 10 dniach, w tym celu można zastosować Decis Mega 50 EW deltametryna związek z grupy pyretroidów) w dawce 0,15l/ha

Do najgroźniejszych chorób grochu należą:

  • zgorzel siewek,
  • fuzaryjne więdnięcie grochu,
  • askochytoza,
  • mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy,
  • rdze grochu.

Ochrona przed tymi chorobami polega na przestrzeganiu 4-5 letnich przerw w uprawie grochu na tym samym polu, stosowaniu funcygidów zalecanych przez IOR.

Zbiór

Groch może być zbierany jedno- lub dwuetapowo. Bardziej polecany jest zbiór jednoetapowy. Rozpoczyna się go w momencie, gdy około 85% nasion jest twardych, strąki są suche, liście i łodygi zaschnięte.

groch siewny po zbiorze

Źródło:

www.granumfn.pl/produkty/nasiona-roslin-straczkowych

www.hr.danko

www.hr.smolice

www.fajnyogrod./strączkowe. pl

zdjęcia- pixabay

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com