^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Skrzypionki mają swój sezon

 

OIPMGM0PGSQ

 Jednym z najgroźniejszych szkodników zbóż niezmiennie od lat jest skrzypionka. Jej larwy mogą zredukować powierzchnię asymilacyjną liści zbóż nawet o 80%, powodując przy tym stratę plonu głównego przekraczającą 40%. Tak poważne uszkodzenia górnych liści będących jednym z podstawowych elementów morfologicznych uczestniczących w wypełnianiu ziarniaków bardzo silnie oddziałuje na plon. Zwalczanie tego groźnego agrofaga wymaga zastosowania odpowiedniej ochrony chemicznej i niechemicznej, opartej na prawidłowej agrotechnice. W Polsce występują dwa typy tego szkodniki: skrzypionka zbożowa (Oulema melanopa) i skrzypionka błękitek (Oulema cyanella).Ma to związek z ogromnym wysyceniem płodozmianów roślinami zbożowymi, które, są niejednokrotnie uprawiane po sobie przez kilka lat. Z obserwacji Instytutu Ochrony Roślin wynika, że wysyp tych szkodników dotyczy całej Polski.

 

OIPJP4OPVF5                  skrzypionek błękitek

   Zdj.1 Skrzypionek zbożowy                             Zdj.2 Skrzypionek błękitek

Larwy skrzypionek rosną do długości 5-6 mm. Pokrywy skrzydeł są barwy zielono-niebieskiej z metalicznym połyskiem. Przedplecze i nogi mają pomarańczowe, a stopy czarne. Przepoczwarczanie następuje w glebie.
Chrząszcze skrzypionki błękitek są nieco mniejsze. Osiągają długość 4-5 mm. Pokrywy skrzydeł są koloru granatowego, natomiast przedplecze i całe nogi – czarne. W odróżnieniu od poprzedniego gatunku przepoczwarczają się nad ziemią w piankowatych kokonach na różnych częściach roślin.
Chrząszcze obu gatunków zimują na miedzach, śródpolnych kępach krzewów czy brzegach lasów. W okresie od 20 kwietnia gdy średnia temperatura przez 2-3 dni przekracza 9oC opuszczają miejsce zimowania i rozpoczynają żerowanie na liściach zbóż i traw. Na początku maja zaczynają kopulować a od połowy tego miesiąca do połowy czerwca samice składają jaja pojedynczo lub złożami po 2-3 sztuki na młodych liściach zbóż. Larwy wylęgają się w drugiej i trzeciej dekadzie czerwca. Młode larwy są koloru brunatno-żółtego przypominają ślimaczki w kształcie czarnej kuleczki. Są silnie łukowate, osiągają długość do 5 mm. Całe ciało pokryte jest lepkim śluzem i kałem. Odchody, które wydzielane są przez odbyt w górnej części odwłoka spełniają rolę ochronną przed wysuszeniem a także przed innymi drapieżnikami. Odżywiają się miękiszem zdrapując go wzdłuż nerwów liści. Żerując nie przegryzają liścia lecz uszkadzają nerw i tkankę miękiszową liścia. Poruszając się po liściach pozostawiają po sobie śluzowatą wydzielinę.
Profilaktyka i ochrona zbóż przed skrzypionkami
Podstawę ochrony profilaktycznej przed skrzypionkami stanowi płodozmian, jako podstawowy element obniżania ich liczebności. Ponadto, wymagane są prawidłowe i dokładne zabiegi agrotechniczne niszczące larwy i poczwarki. Niezbędny jest też zrównoważony program nawożenia plantacji roślin zbożowych, co pozytywnie wpływa na wzmocnienie zdrowotności roślin.
Skrzypionki możemy zwalczyć jedynie poprzez opryskiwanie insektycydami nalistnymi. Opryski wykonujemy w momencie, gdy próg ekonomicznej szkodliwości został przekroczony- dla: pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, jęczmienia ozimego, żyta ozimego – 1-1,5 larwy na 1 źdźbło, a dla pszenicy jarej, pszenżyta jarego, jęczmienia jarego, owsa – 0,5 larwy na 1 źdźbło.

 Termin wykonania zabiegu to masowy wysyp larw. Preparaty stosowane do eliminowania skrzypionek:

  • Danadim Progress® 400 EC
  • Ammo Super 100 EW,
  • Bulldock 025 EC,
  • Fastac Active 050 ME,
  • Fury 100 EW,
  • Karate Zeon 050 CS,
  • Minuet 100 EW,
  • Rage 100 EW,
  • Rapid 060 CS,
  • Sumi–Alpha 050 EC,
  • Titan 100 EW

 

Źródło: www.farmer.pl- portal rolniczy

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com