^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Czytamy Kolberga

 LUDa

Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z 2019 roku ustanowiono dzień 9 lutego Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, albowiem to właśnie tego dnia 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest obecnie Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Rok 2021 to Wielkie Czytanie Kolberga.

Co prawda nie jesteśmy osobami, które stricte zawodowo zajmują się etnografią (choć w historii naszej instytucji już zajmowaliśmy się inwentaryzacją dziedzictwa kulturowego i wypełnianiem kart zabytków oraz opracowywaliśmy część etnograficzną do działania Odnowa Wsi woj. śląskiego), ale przecież ogrom naszej pracy związany jest z dziedzictwem kulturowym wsi i pracujemy stale „na żywym materiale”. Nie sposób więc przemilczeć wspomnienia o Mistrzu i ojcu polskiej etnografii – Oskarze Kolbergu.

To niezwykła postać, która stworzyła niezwykłe dzieło niezwykłą wprost pracą.

Wgłębiając się w historię zbierania danych i życia Mistrza możemy się i pośmiać i serdecznie wzruszyć. Dziś siedząc wygodnie w fotelu trudno nam sobie wyobrazić, że samo spisywanie piosenek , opowieści, zwyczajów….( wywiad etnograficzny 😊 ) groziło Kolbergowi , a przede wszystkim opowiadającemu czy śpiewającemu – w zależności od zaboru – więzieniem, utratą mienia, zsyłką na Sybir, śmiercią.

No właśnie – nawet śmiercią, bo używano zakazanego przez władze języka polskiego. Niejednokrotnie Kolberg salwował się ucieczką przez okno kiedy do drzwi chałup i domów „pukali” panujący.

A wracając do akcji Wielkie Czytanie Kolberga – szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://ptl.info.pl/aktualnosci/366,Wielkie-Czytanie-Kolberga.html

Wspomnij Mistrza, choć przez przeczytanie sobie w domu jego życiorysu. To dzięki niemu i setkom, a nawet tysiącom innych osób wiemy jak żyli nasi przodkowie i jakie były „zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

 

Zdjęcie pochodzi z zasobów Biblioteki Narodowej www.polona.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com