^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Innowacyjne metody zwalczania chorób pszczół

W dniu 3 sierpnia 2018  roku w siedzibie Koła Pszczelarzy Ziemi Żywieckiej w Żywcu na ul. Dworcowej 23 odbyło się szkolenie   nt. ” Innowacyjne metody zwalczania chorób pszczół”.

Szkolenie to było kontynuacją  projektu  Europejskiego  Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich :Europa inwestująca w obszary wiejskie opracowanego przez ŚODR w Częstochowie i współfinansowany  ze środków UE w ramach KSOW i SIR.

Szkolenie miało na celu wypracowanie modelu współpracy PZDR województwa śląskiego z potencjalnymi Grupami Operacyjnymi.

Temat szkolenia został wybrany po konsultacji ze środowiskiem pszczelarskim powiatu żywieckiego bardzo prężnie działającego Koła Pszczelarzy Ziemi Żywieckiej zrzeszającego koła z poszczególnych gmin powiatu żywieckiego.

Szkolenie prowadziła Pani dr nauk weterynaryjnych  Maria Zoń lekarz weterynarii, specjalista chorób owadów użytkowych, zajmująca się profesjonalnie tematyką pszczelarstwa. Jest ona właścicielem przychodni weterynaryjnej wykonujących badania pasiek hodowlanych produkujących matki pszczele.

Pracownia chorób pszczół prowadzona przez Panią Marię Zoń prowadzi:

  • - diagnostykę i leczenie chorób pszczół
  • - badanie osypów zimowych i letnich pszczół
  • - szybką diagnostykę zgnilca amerykańskiego i zgnilca europejskiego

Przedstawiła ona  w bardzo profesjonalny i wyczerpujący sposób temat związany z chorobami pszczół i metody ich zwalczania.

Nogas I

Omówiła warrozę bardzo groźną chorobę i trudności w jej zwalczaniu, oraz  nosemozę chorobę wywoływana przez grzyby pasożytnicze drugą chorobę pszczół pod względem intensywności występowania.

Po wykładzie odpowiadała na szereg pytań stawianych przez poszczególnych pszczelarzy powiatu żywieckiego związanych z tematyką innowacyjnych metod zwalczania chorób pszczół w pasiekach.Nogas III 2